7 listopadu 2023

Co to je retence zubů?

Co to je retence zubů?

Představení retence zubů: Začínáme základy

Jste někdy slyšeli o tom, že někdo má retenční zuby? Ne, nejedná se o další výmysl z hollywoodských hororových filmů, i když by se to tak mohlo zdát. Retence zubů je poměrně běžným jevem, který se vyskytuje u lidí všech věkových kategorií. Ale nebojte se, není to tak děsivé, jak to zní. Já, Radim, jsem se o tomto tématu dozvěděl, když jsme navštěvovali veterináře s naším psem Rafem. Veterinář nám vysvětlil, že i některé zvířata stále drží zuby z mladších let, což je vlastně to, co je retenční zub. Což mě přivedlo k tomu, že jsem se s vámi chtěl podělit o to, co jsem se dozvěděl.

Čím je retenční zub způsoben

Retenční zuby neboli zuby, které nedorostly do správné pozice v ústech a zůstaly uvězněny v dásní či v kosti, jsou nejčastěji způsobeny nedostatkem prostoru. K tomu dochází, když permanentní zub začne růst dříve, než dojde k odbourání kořene mléčného zubu. To znamená, že permanentní zub nemá dostatek prostoru k tomu, aby mohl dorůst do své přirozené pozice. Může to být také způsobeno sklonem zubu, který není ve tvaru dovolen pro následné ustoupení zubu.

třídy retenčních zubů a jejich léčba

Existují dvě klasifikace retence zubů: částečný a úplný. Částečná retence znamená, že zub je částečně viditelný v ústech, zatímco úplná retence znamená, že zub je zcela skrytý pod dásní. Tato klasifikace je důležitá, protože určuje typ léčby. Pro úplnou retenci se obvykle doporučuje operace, neboť zub je zapotřebí odkrýt a umožnit jeho průnik na povrch. Částečnou retenční retenci je možné často řešit ortodontickými postupy, které pomáhají navést zub na správnou pozici.

Význam včasného zjištění retence zubů

Včasné odhalení retence zubů je extrémně důležité pro prevenci komplikací. Pohledný úsměv je totiž zdaleka nejmenším problémem, který může retenční zub způsobit. Zapomenutý zub může způsobit posun ostatních zubů, které se snaží vyplnit prázdný prostor. To může vést k problémům s okusem a také k estetickým problémům. A jako bonus - může to také způsobit otoky, bolest a infekce. Proto je vždy lepší se o své zuby starat a pravidelně navštěvovat dentálního hygienistu.

Osobní zkušenost s retenčním zubem: Malý výlet do mé minulosti

Ačkoli to není pravidlem, dovolte mi sdílet svůj příběh o setkání s retenčním zubem. Když mi bylo 13 let, můj zubař oznámil, že mám retenční zub. Byl to pro mě obrovský šok - vždy jsem měl ideálně rovné zuby a nikdy jsem neměl problémy. Ale tu přišel tento zub, zcela zničil můj hollywoodský úsměv. Po několika měsících ortodontického ošetření jsem se ale vrátil k normálu. A ponaučení? Kontroly u zubaře jsou důležité.

Retence zubů: souhrn a závěr

A tak jsme se dostali na konec naší cesty po světě retenčních zubů. Doufám, že nyní máte lepší představu o tom, co to znamená, když někdo řekne "retence zubů". A pamatujte, není to nic, čeho byste se měli bát, ale je důležité vědět, jak se s tímto jevem vyrovnat. A nezapomínejte na pravidelné prohlídky u zubaře! Vždy je lepší předcházet, než léčit.

Napsal:
Radim Novotný
Radim Novotný

Napsat komentář

Prosím zkontrolujte svůj e-mail
Zkontrolujte prosím svou zprávu
Děkuji. Vaše zpráva byla odeslána.
Chyba, e-mail nebyl odeslán