23 prosince 2023

Rozdíl mezi sonickým a rotačním zubním kartáčkem: Průvodce výběrem

Rozdíl mezi sonickým a rotačním zubním kartáčkem: Průvodce výběrem

Úvod do světa zubních kartáčků

Přemýšleli jste někdy, jak velký pokrok učinila zubní hygiena oproti dobám, kdy si naše prababičky čistily zuby kouskem dřeva či látky? Moderní technologie přinesla na trh spoustu úžasných výtvorů, které nám usnadňují každodenní rituály. Jedním z těch rituálů, který je zásadní pro naše zdraví, je čištění zubů. V dnešní době máme na výběr ze široké škály zubních kartáčků, od manuálních až po ty nejmodernější elektrické. A právě elektrické kartáčky děláme zásadní rozdíl, když mluvíme o sonických a rotačních typách. V tomto článku se tedy ponoříme do tohoto úchvatného souboje - sonický vs. rotační.

Náš každodenní pomocník – elektrický zubní kartáček

Myslím, že se shodneme na tom, že čistit si zuby je takovou naší malou osobní chválou. A v této chvále hrají prim elektrické kartáčky, které před sebe hrdě kladou slib hlubokého a účinného čištění. Jako někdo, kdo má rád technologie a vychytávky, pečlivě sleduji vývoj v oblasti osobní péče. Časy, kdy byl manuální kartáček jedinou možností, jsou pryč. Dnes se můžeme těšit na strojky, které nám jakoby mimochodem leští naše perličky v ústech, než stačíme říct „čisté zuby“. Postupný vývoj elektrických kartáčků dokázal, že síla motoru a inteligentní funkce mohou skutečně zlepšit naše dentální návyky a zdraví. Rozumím tomu, věřte mi, že i já jsem procházel fází skepticismu, kdy jsem se díval na tu vibrující hlavičku a sám u sebe si říkal, jestli tohle hudby bude. Ale zkušenost je zkušenost a už po prvním použití elektrického kartáčku jsem poznal, že už nikdy nechci zpátky k manuálnímu kartáčování. To raději ponesu zodpovědnost a přesvědčím Terezu, aby přežila bez příplatku za zavazadla, protože náš milý elektrický pomocník musí jet s námi na výlet.

Sonický kartáček – rocková hvězda ústní hygieny

Sonický kartáček by se dal připodobnit k rockové hvězdě, která nejen že má skvělou show, ale také dokáže pořádně zamávat s ústní flórou. Jakmile ho zapnete, začne vám v ústech koncertovat až několika tisícemi kmitů za minutu. Je to v podstatě skvělý spektákl, který zároveň čistí zuby tak důkladně, že by se z toho mohla učit i panička, co se stará o pořádek v muzeu. Sonická technologie používá kmitající pohyby, díky kterým vznikají mikrobubliny čistící pasty a vody, které dokáží proniknout i do těch nejtěsnějších prostorů mezi zuby a dásněmi. Pokud jste někdy cítili, že vám při čištění zubů hraje na jazyku pořádná symfonie, tak to byl pravděpodobně právě sonický kartáček. A musím přiznat, že poslouchat ji každé ráno a večer, je to docela příjemné. Mimochodem, pes Max se na ten humbuk dívá s mírnou nedůvěrou. Raději na jeho zuby používám manuální kartáček, který si vzorně nechává použít, ale u toho sonického si myslím, že by se mohlo stát, že mi uteče i s boudou.

Rotační kartáček – preciznost ve vrtáku

Na druhou stranu máme tu rotační kartáček, který se vyznačuje svou precizností v práci. Jeho hlavička se otáčí, někdy i pulzuje, a pracuje na principech mechanického odstraňování zubního plaku. Je to jako když jdete k zubaři na čištění a máte dojem, že používá nějaké supertajné kouzlo, jak vám dělá zuby čisté. Rotační kartáček zvládne tohle kouzlo přivést přímo do vaší koupelny. Jeho systematická práce a dovednost dostat se do každé zákoutí jsou věci, které můžou člověka opravdu nadchnout. Pokud bychom měli mluvit o osobních zkušenostech, bylo to právě používání rotačního kartáčku, které mi odkrylo zatím skryté části úst, které zjevně předtím nebyly doceněny. A ten pocit čistoty po použití? No řekněme, že bych si klidně nechal vyryt na zubní náhradu, že jsem hrdý uživatel rotačního kartáčku. Moje Tereza sice tvrdí, že to vypadá trochu jako když máte v ústěch malý karusel, ale výsledky stojí za to. Navíc, ještě jsem nenašel lepší způsob, jak zaplnit krátkou pauzu, když se snažím přijít na zoubek novému receptu na rodinnou štrůdl.

Pátrání po plaku – rotační a sonická efektivita

Teď, když už víme, že oba tyto kartáčky jsou hotovými hvězdami ve svém oboru, je dobré se více zaměřit na jejich efektivitu. Studie ukazují, že oba typy jsou v odstraňování zubního plaku mimořádně účinné, každý ovšem trochu jiným způsobem. Sonické kartáčky, díky vysoké frekvenci pohybů, vytvářejí tlakovou vlnu, která pomáhá odplavovat plak i z míst, kam by se samotná kartáčková hlava možná nedostala. Rotační kartáčky zase na svou obranu mohou mluvit o svém ostrém oku pro detail, kdy opravdu každý pohyb hlavičky zajišťuje, že povrch zubu je pečlivě vyčištěn. Já bych řekl, že pokud si chcete vytvořit obraz, představte si, že sonický kartáček je jako velmi šikovný čistič bazénů, který naraz dokáže vyčistit všechno far and wide, zatímco rotační kartáček je ten typ, co má malý kartáček a pečlivě jde po každém malém skvrně, aby bylo vše bezvadné. Takže záleží na preferencích, oba mají své výhody a ten, který si vyberete, by měl být ten, který vám nejvíce vyhovuje. V mém případě si občas rád zazpívám s sonickým koncertem v ústech, ale když mám pocit, že potřebuji něco „extra“, přejdu na rotační výkon, který je jako poctivá ruční práce. Když jsme při tom vzpomínání, vzpomínám si, jak jsem jednou při cestě vlakem zapomněl v domácí koupelně rotační kartáček. Představte si mou hrůzu a jistou bezmoc, když jsem zjistil, že mi zůstaly v tašce jen obyčejné zubní nitě a žvýkačky. I když žvýkačky nejsou špatné a nitě jsou nezbytné, po tomto zážitku jsem si řekl, že už nikdy nepůjdu spát bez toho, abych si zkontroloval, že mám svého malého pomocníka po ruce.

Tiché úterý večer vs. diskotéka v ústech

Pokud jde o hlučnost, tak tady mají rotační kartáčky možná jednu malou nevýhodu. Jejich odhodlání a mechanická práce sice čistí zuby skvěle, ale občas to dělají s takovým nadšením, že byste si skoro mysleli, že ve vaší koupelně probíhá mikro diskotéka. Je to zábavné, ale také trochu hlučnější než tiše pracující sonické kartáčky, které jsou většinou tišší a mají jemnější působení. Já osobně tuto hlučnost rotačních kartáčků moc nevnímám. Asi jsem už zvyklý, a navíc, díky pravidelnému naslouchání hudebních kritiků, jako je Tereza při kontrole mojí pravidelné práce v kuchyni, je každý další zvuk jen přívalem do mourovaté sítě. A když už jsem u těch zvuků, vtipné je, že Max, náš věrný čtyřnohý parťák, na ty různé zvuky reaguje diametrálně odlišně. Při sonickém koncertu má tendenci se jen líně protáhnout, ale z rotačního kartáčku má takový respekt, že si vždy raději sedne a pozorně sleduje, co to zas dělám. No, jsme opravdu každý jiný, co?

Když se řekne „výdrž na baterii“

Poslední, ale neméně důležitý aspekt, o kterém bych chtěl mluvit, je výdrž baterie. Pojďme si říct narovinu, co je na světě víc otravného než zubní kartáček, který vám zkolabuje uprostřed čištění? A to si ještě nepředstavujte ten scenář, když se stane při čištění zubů před velkým rande. Naštěstí mě Tereza poctila svým srdcem natrvalo, takže aspoň tohle trauma neprožívám. Oba typy kartáčků jsou vybaveny dobíjecími bateriemi a oba slibují dlouhou výdrž. Sonické kartáčky obvykle vydrží na jedno nabití kolem dvou týdnů, zatímco u rotačních to může být někdy i měsíc. To znamená, že si nemusím brousit zuby na myšlenku, že bych měl brzy zase něco nabíjet. Samozřejmě, tohle vše záleží na samotném modelu a značce, stejně jako na tom, jak často a jak dl

Napsal:
Jakub Novák
Jakub Novák

Napsat komentář

Prosím zkontrolujte svůj e-mail
Zkontrolujte prosím svou zprávu
Děkuji. Vaše zpráva byla odeslána.
Chyba, e-mail nebyl odeslán