14 září 2023

Co dělat když mám strach ze zubaře?

Co dělat když mám strach ze zubaře?

Rozumění svému Strachu ze Zubaře

Co dělat když mám strach ze zubaře? Tato otázka trápí nejen já, ale mnoho z nás. Prvním krokem k překonání tohoto strachu je pochopit, odkud pramení. Strach je emocionální reakce na hrozbu. Ať už je to hrozba skutečná, nebo jen vnímaná, naše tělo reaguje stejně - s rostoucím srdcem, zrychleným dýcháním a úzkostí. Někdy se strach týká něčeho konkrétního - jako je zubař - a jindy je to obecnější strach z neznámého. Ale v obou případech, to, co dělá strach ze zubaře tak všeobjímající, je to, že většina z nás má málo zkušeností s tím, jak se s tím vyrovnat.

Změna Perspektivy

Je možné, že náš strach ze zubaře je výsledkem nesprávného vnímání? Možná vidíme zubaře jako někoho, kdo nám ubližuje, místo toho, abychom ho viděli jako někoho, kdo je zde, aby nám pomohl. Může být těžké změnit tak zakořeněný názor, ale je to možné. Zkuste začít malými kroky, jako je přečtení knihy nebo sledování videí o tom, jak může být zubařská péče prospěšná. Můžete se také dozvědět více o tom, co zubař skutečně dělá, což vám může pomoci lépe pochopit, proč je to důležité.

Komunikace se svým Zubařem

Bývalo to tak, že když jsem šel k zubaři, byl jsem tak nervózní, že jsem neměl odvahu mluvit. Ale pak mi Tereza řekla jednu velmi důležitou věc: zubař je tu pro mě, ne proti mě. Takže jsem začal otevřeně mluvit o svých obavách a strachu. Byl jsem překvapen, jak byl můj zubař vstřícný a pochopil, jak jsou moje obavy a strachy oprávněné. Bylo mi řečeno, že není nic neobvyklého na strachu ze zubaře a že s tím zubaři pracují na denní bázi.

Použití Distakčních Technik

Jedním z nejlepších způsobů, jak zvládnout strach ze zubaře, je najít způsob, jak odvrátit svoji mysl. Můžete si například vzít s sebou do čekárny knihu, nebo si můžete přehrávat svou oblíbenou hudbu přes sluchátka. Když jsem byl naposledy u zubaře, měl jsem s sebou knihu "Rytíř Rohan", kterou mi doporučil můj syn. Ponořil jsem se do příběhu a přestal jsem se zaměřovat na to, co se děje kolem mě. Byl to skvělý způsob, jak se zbavit strachu a úzkosti.

Přijmutí Realizace

Někdy vše, co potřebujeme k překonání našeho strachu, je uvědomění si, že i když se může cítit skutečně špatně, ve skutečnosti to tak špatné není. Zubař je tu, aby nám pomohl udržovat naše zuby a dásně v co nejlepším stavu. Když přijmeme, že návštěva zubaře je součástí našeho zdraví, můžeme se cítit mnohem lépe o tom, že se podstoupíme pravidelné kontroly.

Akceptace svého Strachu a Práce na jeho Překonání

Nakonec je důležité přijmout, že mít strach ze zubaře je normální a že nejsme sami. Dokonce i ti, kteří se cítí v pohodě při návštěvě zubaře, mohou mít občas nějaký strach nebo obavy. Co je důležité, je to, že pracujeme na překonání tohoto strachu a hledáme způsoby, jak se s ním vypořádat. Ať už to znamená mluvit o svých obavách se svým zubařem, hledání distakčních technik, změnu perspektivy, nebo se prostě snažit být více přijímající vůči situaci, je důležité dělat, co je pro vás nejlepší. Já sám se snažím přijmout svůj strach a pracovat na jeho překonání, a zatímco to není vždy snadné, cítím se mnohem lépe o návštěvách u zubaře teď, než jsem se cítil dříve.

Napsal:
Jakub Novák
Jakub Novák

Napsat komentář

Prosím zkontrolujte svůj e-mail
Zkontrolujte prosím svou zprávu
Děkuji. Vaše zpráva byla odeslána.
Chyba, e-mail nebyl odeslán