28 srpna 2023

Po čem se nejvíc kazí zuby?

Po čem se nejvíc kazí zuby?

Nesprávná strava, největší hyenou zdravých zubů

Je mi sice jasné, že se teď leckdo z vás pousměje a pomyslí si: "Víťo, po čem se kazí zuby? To je přece jasné - po laskomínkách!" Ale vězte, že to není tak jednoduché, jak se může zdát. Jak jistě víte, jsem velkým milovníkem svého plemenného psa Ralfa a stejně tak jako se musím stále učit o jeho potřebách a zdraví, tak je to i s naší ústní hygienou.

Navzdory všeobecně rozšířenému mýtu nemusí být tou původní příčinou vašeho zkaženého úsměvu nutně sladkosti - zahrnutí do své stravy větší množství sladkostí je samozřejmě pro naše zuby škodlivé, ale pokud víte, jak se o tuto potravinovou skupinu správně postarat, můžete si zuby udržet v dobrém zdraví i při jejím konzumování.

Nedostatečná ústní hygiena

Jednou z nejzákladnějších chyb, kterou lidé dělají, je ignorování důležitosti důkladnější ústní hygieny. Nemluvím jen o tom, že se zapomíná na pravidelné čištění zubů, jde také o správnou techniku čištění, správnou volbu zubních past nebo používání dentální nitě. Zdá se, že tento aspekt prevence zubního kazu je často opomíjen, což mě jako chlapíka, který dává hodně na zdraví a správnou péči o tělo, udivuje a zároveň smutní.

Spousta lidí si myslí, že stačí si jen tak mimochodem přejet kartáčkem po zubech a problém vyřešen. Zmýlil bych se, kdybych tomu také věřil, když mi o tom kdysi vykládal můj starý kámoš zubař. Zuby mají řadu míst, kam se nemůže dostat kartáček a tam se pak tvoří zubní plak, který je příčinou zubního kazu. Proto není od věci investovat do kvalitního kartáčku, ať už elektrického nebo manuálního, a brát si na čištění zubů dostatek času.

Kouření - neviditelný nepřítel zubů

Nemůžeme se bavit o tom, po čem se kazí zuby, aniž bychom zmínili kouření. Jsem bývalý kuřák, takže vím, o čem mluvím. Kouření je pro zuby ničivé, a to nejen kvůli tomu, že může způsobit závažné zdravotní problémy jako je rakovina ústní dutiny, ale také kvůli tomu, že kouř z cigarety může vést k poškození skloviny zubů a tím ke vzniku kazu.

Vím, že je to návyk, který je těžké se zbavit, ale z hlediska zdraví zubů to je jeden z nejhorších, co můžete udělat. A nejen to, kouření také přispívá k tvorbě zubního kamene a zubního plaku, což je další příčina zubních onemocnění.

Abúzus alkoholu a kofeinu

Na moje překvapení, co do zničení skvělého úsměvu přispívá také konzumace alkoholu a nadměrné pití kávy. Zdá se mi to logické, ale přesto mě to trochu zaskočilo. Alkohol má tendenci vysušovat ústa, čímž snižuje produkci slin, které jsou pro naše zuby klíčové, protože působí jako první linie obrany proti bakteriím. Nadbytek kávy na druhou stranu zanechává na zubech nevzhledné skvrny, což nepřispívá k její popularitě u zubařů.

Jako milovník kávy se tomuto zjištění samozřejmě bráním. Ale slyšel jsem rtip, že pití kávy přes brčko může snížit kontakt kofeinu s našimi zuby a tím i výskyt skvrn. Takže ať už jste nadšenec do kafe jako já, nebo jste spíše večerní barák, je dobré myslet na to, jak vaše oblíbené nápoje ovlivňují zdraví vašich zubů.

Vliv léků na zuby

Pro mnoho z nás je užívání léků součástí našeho každodenního života. Ačkoli většina léků není přímo škodlivá pro naše zuby, některé, zejména ty, které způsobují suchá ústa, mohou narušit naši ústní hygienu a vést k většímu riziku zubního kazu. Jistý lék, který užívám kvůli mému padělání psích hraček, například mi vždy způsobuje pocity suchosti v ústech, což je jeden z hlavních rizikových faktorů pro zubní kazy.

To je důvod, proč vám zřejmě každý zubař doporučí, abyste se na konzultacích o léčení jakýchkoli nových i starších zdravotních problémů nezdráhali sdílet informace o tom, jaké léky užíváte. Vaši lékaři a zubaři musí být v obraze o všem, co by mohlo mít dopad na vaše zdraví zubů, aby vám mohli předepsat správnou léčbu a předejít tak problémům, které by mohly vzniknout.

Genetika a stárnutí: faktory, které neovlivníme

Na závěr bych chtěl zmínit ještě jeden faktor, který přispívá k poškození zubů a který není tak snadno řešitelný jako ostatní, o kterých jsem se dnes s vámi podělil. Jde o genetiku a stárnutí. Nikdo z nás nemůže zastavit věky, a tak jak přibývají roky, může se snížit kvalita našich zubů a dóntu, což může vést k většímu riziku zubních onemocnění.

Podle mého zubaře existují také genetické faktory, které mohou ovlivnit zdraví zubů. Pokud jsou v rodině častěji problémy se zuby, je možné, že také budeme náchylnější k zubnímu kazu. O tom, jak se vyvíjí naše zdraví zubů, tedy rozhodují různé faktory v hereditárním poolu, které mohou ovlivnit vše od tvaru zubů k odolnosti vůči kazům.

Nakonec je důležité si uvědomit, že o našem zdraví zubů rozhodujeme my sami svým životním stylem, stravovacími návyky, péči o ústní hygienu a konzultací lékaře v případě potřeby. Máme-li to na paměti, můžeme udělat mnoho pro to, abychom si udrželi zdravý úsměv a zuby v co možná nejlepším stavu.

Napsal:
Vítězslav Kovařík
Vítězslav Kovařík

Napsat komentář

Prosím zkontrolujte svůj e-mail
Zkontrolujte prosím svou zprávu
Děkuji. Vaše zpráva byla odeslána.
Chyba, e-mail nebyl odeslán