18 září 2023

Jak bolí dentální hygiena?

Jak bolí dentální hygiena?

Odhalení pravdy o bolesti při dentální hygieně

Budu upřímný, kdo z nás opravdu miluje návštěvu zubaře nebo hygienistky? Ruku na srdce, většina z nás by raději zůstala doma, mazlila se s našimi mazlíčky, jako je můj Pes Ralf, než strávila hodinu s otevřenou pusou a hlavou plnou výčitek za to, že jsme naposledy přeskočili večerní vyčištění zubů. Ačkoliv se může zdát, že visitečky u zubaře jsou skrýší všech našich nočních můr, ve skutečnosti je návštěva stomatologické hygieny jedním z nejcennějších dárků, které můžeme svým ústům dát.

Takže jak bolestivá je dentální hygiena? No, mohu vám říci, že údaje ukazují, že bolest je často přehnaná. Ale to by nebylo dostatečné, dovolte mi to rozbalit a trochu toho odhalit. Jsou lidé, kteří prohlásí: "To byla nejhorší věc, kterou jsem kdy zažil!", a jsou lidé, kteří se vrátí z návštěvy u zubaře s rozevlátým úsměvem a řeknou: "To vůbec nebolelo!".

Dentální hygiena a bolest - rozbití mýtů

Pravda tkví, jak se říká, někde uprostřed. Je třeba pochopit, že každý z nás je unikátní nejen z hlediska vnímání bolesti, ale i v tom, jak se naše ústa a zuby čistí. Z tohoto důvodu může jedna osoba zažít trochu nepohodlí, zatímco jiná se může cítit naprosto v pohodě.

Vzdělaní na tomto tématu je klíč k pochopení toho, co můžete očekávat a jak se můžete připravit. Zjistil jsem, že pokud vím, co se děje, a pokud mám dobrou komunikaci se svou dentální hygienistkou, celý proces je mnohem méně stresující. Vždyť, co může být děsivějšího, než nevědět, co k vám ta osoba v bílém plášti s tím ostrým přístrojem v ruce chystá?

Proč dentální hygiena může bolet: příčiny a rady

Dentální hygiena může způsobit trochu nepohodlí, pokud máte citlivé zuby, pokud netrpíte na chronické onemocnění dásní nebo nemáte velký plak. Ačkoliv můžete také zažít lehkou bolest pokud jste náchylný k anxióznosti nebo stresu, nebo máte nízký práh bolesti.

Naštěstí lze bolest při dentální hygieně minimalizovat několika způsoby. Za prvé, pravidelným čištěním zubů a použitím zubní nitě můžete zabránit tvorbě plaku a kamenů, které mohou způsobit bolest při ošetření. Dále můžete ulevit od bolesti pomocí lokálního anestetika, které vám může nabídnout váš zubař. A konečně, můžete se naučit techniku hlubokého dýchání a relaxace, aby jste snížili úzkost.

Je zubní hygiena opravdu tak důležitá?

Bolest je strašák, který v nás vyvolává nepříjemné pocity. Pokud je to možné, většina z nás by bolest radši ošetřila použitím nějakého analgetika, než se podrobila procesu, který ji způsobuje. Ale rozhodně stojí za to vydržet ten drobný nepohodlí, když si uvědomíte, jak moc je důležitá dentální hygiena.

Během jedné návštěvy u zubaře mi bylo řečeno, že pokud nebudu dbát na ústní hygienu, mohu skončit se závažnými zubními problémy, jako jsou zubní kaz, parodontitida a endodontitida. A může to být dost bolestivé a drahoučké na léčbu. A to je jen špička ledovce, ústní zdraví může ovlivnit celé naše tělo, od srdce až po trávicí soustavu.

Takže při další návštěvě zubaře se na mě usmějte a pamatujte, že dentální hygiena je klíčem k šťastnému a zdravému úsměvu. Možná to nebude zcela bez bolesti, ale stojí to za to. A víte co je na tom to nejlepší? Když jsem naposledy šel na kontrolu, můj Pes Ralf mě přivítal s takovou radostí, jako bych se vrátil z měsíční dovolené. Možná je to jen můj pes, ale troufnu si říci, že tento přivítací rituál může zmírnit veškerou bolest a obavy z návštěvy zubaře.

Napsal:
Radim Novotný
Radim Novotný

Napsat komentář

Prosím zkontrolujte svůj e-mail
Zkontrolujte prosím svou zprávu
Děkuji. Vaše zpráva byla odeslána.
Chyba, e-mail nebyl odeslán