13 ledna 2024

Doba trvání zubního výplně: Co očekávat u zubaře

Doba trvání zubního výplně: Co očekávat u zubaře

Úvod do světa zubních výplní

Jestliže se vám někdy stalo, že vám zubař oznámil potřebu výplně, jistě jste se zamysleli nad tím, co vlastně můžete od tohoto zákroku očekávat. Na tuto proceduru se ptá spousta lidí, protože zuby, ach jo, jsou věčný příběh údržby a péče. Výplně jsou jeden ze základních způsobů, jak zachovat zdraví a funkčnost našeho chrupu. No a já jsem svého času trávil na zubařském křesle více času, než bych si přál, ale to už je další příběh.

Různé typy zubních výplní

Existuje několik materiálů, které se používají k výplním zubů. Každý z nich má své pro a proti. Amalgám je takový klasik, stříbrný hřebíček na zubařskou tortu, ale dnes už hodně lidí dává přednost třeba kompozitním výplním, jež působí přirozeněji a jsou méně nápadné. Pak jsou tu ještě porcelánové inlaye, které vypadají luxusně, ale na účet se to taky podepíše. No a nesmím opomenout zlato, pro ty, co chtějí svůj úsměv trochu ozvláštnit.

Proces výplně krokově

Od chvíle, kdy se usadíte do zubařského křesla, se toho hodně seběhne. Nejdřív přijde anestezie, aby případná bolest nebyla téma. Potom se zub vyčistí od veškerého zkaženého materiálu – a já vám říkám, že ten zvuk vrtačky si pamatuje pravděpodobně každá buňka v těle. Pak následuje vlastní výplň, kdy se materiál vloží přímo do zubu a pomocí speciálního světla či tepla se vytvrdí. A nakonec je potřeba vše hezky upravit a zkontrolovat, aby to sedělo do kousacího vzoru jako poklička na hrnec.

Časový rámec procedury

Pokud jste se o tom zatím nebavili s vaším zubařem, možná vás bude zajímat, kolik času si máte na tuto proceduru vyhradit. No, pevný časový rámec je trochu jako sázka na počasí – obvykle to trvá kolem půl hodiny až hodiny, ale jak už to tak bývá, může nastat spousta nepředvídaných okolností, které vás na zubařském křesle podrží déle. Ale většinou to není nic, co by vás mělo příliš zarazit, zvlášť pokud máte dobrý seriál na večer a chcete mít odpoledne volné.

Lokální anestezie a její odbourávání

Zuby moc nebolí, dokud vám do nich někdo nezačne vrtačkou, to už bychom asi všichni souhlasili. Proto se při výplních používá lokální anestezie. Fajn věc, všechno zchladne a můžete si užívat pauzy od citlivosti zubů. Jenže co pak? Ano, ten efekt přetrvá i chvíli po zákroku, takže na pořádný oběd hned po návštěvě u zubaře zapomeňte. Trvá to tak nějakou tu hodinku nebo dvě, než ucítíte opět svou spodní ret normálně. Mě osobně ta roztřepená tvář vždycky přišla celkem vtipná.

Rekonvalescence po zubní výplni

Co dělat po výplni? Rekonvalescence je duležitá, ačkoliv si to někdo může odbýt mávnutím ruky. Doporučuje se vyvarovat tvrdého jídla na pár hodin, popřípadě i několik dní, pokud máte citlivější zuby. A samozřejmě hygienický režim, ten by měl být samozřejmostí, ale raději to zopakuji – čistěte si zuby, používejte mezizubní kartáčky a nezapomínejte ani na dentální nit. Lucie vždycky zdůrazňuje, jak je důležité si nitě zuby, takže když mi bylo prvně zaplombováno, měla jsem pocit, že poslouchám půlhodinový monolog o správné technice nitění.

Prevence je klíčová

Prevence, to je jedna z věcí, o kterých se hodně mluví, ale méně praktikuje. Snažte se jíst zdravě, omezit cukry a pravidelně navštěvovat zubaře. To vám ušetří nejen starosti, ale i peníze za další výplně. A nezapomeňte na starou dobrou zubní nit, ta může zabránit spoustě problémů, které by jinde nepřežily.

Změny citlivosti po zákroku

Po zaplombování mohou někteří lidé zažívat zvýšenou citlivost na teplé nebo studené pokrmy a nápoje. To by mělo postupem času odeznít, ale pokud to přetrvává, je dobré se zastavit u zubaře a dát věci do pořádku. Nicméně, nečekejte, že si hned druhý den dáte ledovou tříšť jako první otestování nové výplně, i když to vypadá lákavě na teplý letní den.

Kdy je třeba výplň vyměnit

Výplně neslouží věčnost, i když bychom si to možná přáli. Je důležité nechat si je pravidelně kontrolovat a pokud už neplní svoji funkci jak by měly, nebo se vytvoří nový kaz, je třeba je vyměnit. Váš zubař vám poradí, kdy je nejlepší čas a zda už se toho výměnou tvaru úsměvu nehrozí.

Tipy pro dlouhotrvající výsledky

Chcete, aby vaše výplně vydržely co nejdéle? Držte se dobrých návyků v ústní hygieně, ale také poslouchejte rady svého zubaře. Přemýšlejte nad tím, jak jíte, a zda nesnášíte svůj chrup nepotřebnou zátěží. A mějte na paměti, že se o vás vaše zuby starají stejně, jako vy o ně, tak na ně nezapomínejte.

Napsal:
Radim Novotný
Radim Novotný

Napsat komentář

Prosím zkontrolujte svůj e-mail
Zkontrolujte prosím svou zprávu
Děkuji. Vaše zpráva byla odeslána.
Chyba, e-mail nebyl odeslán