17 prosince 2023

Odstranění zubního kamene pod dásní: účinné metody a prevence

Odstranění zubního kamene pod dásní: účinné metody a prevence

Zubní kámen pod dásní a jeho záludné účinky

Víte, co je to zubní kámen? Asi si představíte tu tvrdou hmotu na zubech, která se vám drze usmívá pokaždé, když se podíváte do zrcadla. Nejsem tady ale, abych vás strašil špatnými zubařskými výrazy, spíš naopak. Jsem tu, abych vám jako váš blogovací zubařský pomocník alespoň trochu objasnil, co to zubní kámen pod dásní vlastně je a proč byste si s ním měli dávat pozor. Zubní kámen pod dásním není něco, co byste mohli jednoduše vyškrábat nehtem, jak si to někdo může šibalsky myslet. Ani trochu. Jedná se o tvrdou usazeninu, která se tvoří z minerálů ve vaší slině a plaku, který nebyl řádně odstraněn. A hle, máte doma zázračný kamínek, který by mohl teoreticky vystavit vaše ústní zdraví na prodej. I když dásně úsměvně krvácí, vy byste se smát neměli.

Proč vzniká zubní kámen a jaká je jeho struktura

Kdyby byl zubní kámen nějaká rocková kapela, určitě by měl hit s názvem "Skrytý pod plakem". Opět nejsem zubař, ale dá se říct, že když nedáváte pozor na to, jak si čistíte zuby, plak na vašich zubech začne své rock'n'roll tour. Plak, ten lepivý neviditelný film na zubech, pokud není odstraněn pravidelným čištěním, začne se postupně mineralizovat a tuhne. Během pár týdnů se z neškodného plaku stává zubní kámen a ten – jak jistě uhádnete – na vaše dásně pěkně tlačí. Je to jako mít v ústech malého kamenného obyvatele, který si tam vybudoval pevnost a rozhodl se, že ústní dutinu opustí pouze přes vaši velkou nevůli... a v rukou zubaře.

Struktura zubního kamene

Zubní kámen není jen tak nějaký kámen. Někteří by si asi mysleli, že může být křehký jako vápno nebo lávový kámen na pizzy, ale realita je tak trochu tvrdší (doslova). V zásadě jde o pevnou, porézní hmotu, která se pevně přichytí k zubnímu povrchu pod dásní a stává se sterilním domovem pro bakterie. Ty se tam schovávají jako sousedé na sídlišti, kteří vám nechtějí říct, co dělali celý víkend. Bakterie ve zdravých ústech mají smysluplnou roli, ale když se usídlí ve zubním kameni, mohou způsobit zánět dásní a další problémy. Skládá se z nejrůznějších minerálů, hlavně fosfátového vápna, a je tak tvrdý, že se mu nevyrovná ani krystalovaný cukr, který si dáváte do kávy.

Jak poznat, že máte zubní kámen pod dásní

Už jste někdy měli pocit, že vaše dásně hrají na noc olympiádu ve skoku vysokém? Krvácení při čištění zubů, zarudlé a podrážděné dásně – to jsou ty červené vlajky, které by vám měly být nápovědou. Kromě toho, pokud se cítíte jako, že si denně proplachujete ústa malými kameny nebo cítíte v ústech něco tvrdého, co tam předtím nebylo, pravděpodobně patříte do klubu "majitelů zubního kamene pod dásní". Jemný nedostatek vlídnosti a zvýšená citlivost zubů na studené i horké taky může být známkou, že se v ústech něco děje. A nezapomeňme na zápach. Ten může být i následkem rozvádějících se bakterií ve vašem zubním kameni. Najednou to cítíte? Ano, je čas na zkrátka radikální úklid.

Jak předejít tvorbě zubního kamene

Řekněme, že nejste fanoušci kamenné zahrady ve vašich ústech. Takže co můžete udělat, aby se zubní kámen nedostal do vaší osobní sféry? Jednoduchá prevence: čištění zubů dvakrát denně, používání zubní nitě a zmínka o ústní vodě by neměla vlivem její běžnosti upadnout do zapomnění. Ale tohle všechno už víte, že ano? No co třeba zdokonalení techniky čištění zubů? Ano, i na zubní kartáček je třeba mít ten správný grif. A nezapomeňte na pravidelné kontroly u zubaře – ten má v ruce kartu "Přejdi přímo na čištění zubního kamene, neplat 400". Přeji vám, vážení čtenáři, aby váš zubní kámen byl jen příběhem ze zubařského hororu, který jste nikdy neprožili.

Metody odstraňování zubního kamene

Zubní kámen pod dásní je takový ten nepřítel, kterého neodradíte jen tak obyčejným kartáčkem. Na bojiště musíte povolat posily. U zubaře může jít o ultrazvukové nářadí, které rozbíjí zubní kámen na menší části a odstraňuje ho bez poškození zubu. Anebo speciální škrabky, které opravdu nejsou vhodné pro DIY použití doma u zrcadla, věřte mi. Na internetu se najdou různé 'domácí' recepty, ale zubní kámen je pro tyhle často pochybné přístupy neprůstřelný – a měli byste být i vy. Raději se záležitosti nechte na profesionálech a vaše dásně vám za to jednou poděkují – klidně nám o tom napište do komentářů pod blogem.

Doporučení pro zdravé dásně

Pojďme se tedy zaměřit na dásně, protože zubní kámen a ony jsou v neustálém souboji. Si představte dásně jako zahrádku, kterou chcete udržet krásnou a bez plevele (čtěte zubní kámen). Zahrádka chce pravidelnou péči – vyváženou stravu bohatou na vitamíny, omezení sladkostí a kouření (pokud jste teda vášnivým kuřákem, ale to byste neměli být, když už máte zahrádku, ne?). Pak voda, ta má při ústní hygieně své nepostradatelné místo jak ve formě pitné, tak i v podobě ústní vody. A nezapomínejte, že jako každá zahrádka potřebují i dásně občas toho správného zahradníka – a tím myslím svojí návštěvu u zubaře. Samozřejmě, že je to komplikovanější a vyžaduje to práci, ale vaše dásně vám to vrátí v plné kráse.

Základy péče o dásně

Zásadní je zapojit do své rutiny používání zubní nitě. Ta se bez obalu dostane tam, kam se kartáček bojí vstoupit. Vyplavení zbytků jídla z mezizubních prostorů vám může zachránit mnoho následných návštěv u zubaře. A pamatujte, s chutí do toho! Nikdy nepoužívejte sílu jako při přetahování lanem, váš protivník nejsou dásně, ale zubní plak. Vedle toho, co čištění zubní nití, masáž dásní speciálními kartáčky nebo konce zubních kartáčků může zvýšit prokrvení dásní a i to je důležité pro záchranu vaší osobní zahrádky.

Pokročilá péče a přístupy k prevenci

Je li na obzoru hrozba zubního kamene, vaše péče by měla být jak stíhačka F-16 – rychlá, efektivní a přesná. Po zahrnutí základní péče přichází na řadu hloubkové čištění a možná i interdentální kartáčky, které proniknou do těch tajemných mezizubních uliček, o kterých se jinak tolik nemluví. Aneb – posuňme se ještě o krok dál. Například, zkuste si zahrát na chytrého a zaměřte se na stravu bohatou na kalcium a fosfor, která posílí vaše zuby proti útokům zubního kamene. Nebo si posypte zubní kartáček solí – fakt, tahle malá bílá krystalická substance může fungovat jako jemný abrazivní materiál, který pomůže čistit zuby ještě důkladněji. A vyzkoušejte sesednout s kávou! Káva nemusí být přímo vaším nepřítelem, ale její nadměrná konzumace může zvýšit riziko tvorby zubního kamene. A co alkohol? Ten by měl být v top 10 nepřátel pevnosti vaší ústní dutiny. Takže asi tak.

Zubní kámen a lidové prostředky

Lidová moudrost je jako ten starý dobrý recept od babičky, který vyzkoušíme, i když v hloubi duše víme, že bychom asi měli jít k lékaři. Jablečný ocet, soda bikarbona nebo dokonce jedlá soda – takové ty věci, které byste měli mít ve spíži, pokud vás zajímá DIY domácí chemie. Má smysl je používat na boj s zubním kamenem? No, jak se říká, sůl nad zlato, ale v tomhle případě bych raději šel s pokladem přímo k zubaři. Nesporně, diety a změny životního stylu mohou mít velký dopad na vaše orální zdraví. Například jíst více syrové zeleniny může pomoci 'vyčistit' zuby a dásně přirozeným způsobem během žvýkání, ale spoléhat se na 'babiččiny recepty' místo profesionální péče by rozhodně byl krok zpět v orální hygieně.

Můj osobní příběh s lidovými recepty

Myslím, že žít zdravě a jíst

Napsal:
Jakub Novák
Jakub Novák

Napsat komentář

Prosím zkontrolujte svůj e-mail
Zkontrolujte prosím svou zprávu
Děkuji. Vaše zpráva byla odeslána.
Chyba, e-mail nebyl odeslán