16 prosince 2023

Jak kyretáž zubů pozitivně ovlivňuje váš úsměv a dentální zdraví

Jak kyretáž zubů pozitivně ovlivňuje váš úsměv a dentální zdraví

Úvod do světa dentální hygieny a kyretáže zubů

Říká se, že úsměv je oknem do duše, ale co když na tomto okně zůstane trochu prachu, nebo ještě hůř - zubního kamene? Ano, správné dentální hygieny se nemůžeme jen tak lehce zbavit. Neumýt si zuby je jako jít spát bez pyžama v prosinci, a to bych jako Ostravan více než dobře věděl! Bez správné péče se totiž na našich špičáčcích a stoličkách může usadit nevítaný host, a já nemluvím o těch, co přinesou malé občerstvení. Zubní kámen, ten nenápadný ničitel úsměvů a zdraví našich zoubků, má na svědomí nejeden zkřivený úsměv. A proto je tu kyretáž, zákrok, který vaše zuby opět rozveselí. Ale než se noříme do této zubní lázně, povězte mi – kdy jste naposledy čistili zuby tak důkladně, že jste měli pocit, jako byste jim dali nový kabát? Ne? Tak čtěte dál!

Co to vlastně ta kyretáž je?

Bylo by krásné, kdyby kyretáže byla něco jako návštěva u kadeřníka, kde si povídáme při šálku kávy o posledních klepech sousedů. Bohužel, je to spíš jako návštěva u zubaře, kterou bychom nejraději posunuli na svatý Nikdy. Ale podstoupit kyretáž znamená vyčistit prostory mezi dásní a zubem, kde se ukrývají bakterie, které si tam dělají všelijaké lumpárny. Vyčistit tyto prostory není jen tak, potřebujeme šikovné ruce a speciální nástroje. A nemyslete si, že by jste si to mohli zařídit doma u zrcadla. Kyretáž může provádět pouze licencovaný dentista nebo dentální hygienistka. Já jsem to naštěstí Kamile, mojí manželce, ještě nemusel dělat, ale možná právě díky tomuto zákroku by ste si zuby jen tak nebrousili na vše, co vám přijde pod ruku – nebo pod zub!

Zubní kámen a jeho nepříjemný dopad na úsměv

Pamatujete ty časy, kdy jsme byli malí a snažili se za každou cenu vyhnout cestě k zubaři? Dobře, možná se to někteří nikdy neučili, ale většina z nás zkoušela všechno možné. Vyráběli jsme si domácí elixíry ze sodovky a citronu, žvýkali jsme petržel, abychom si osvěžili dech, či se modlili, aby ty bolesti ustoupily samy. Jenže zubní kámen je takový ten druh ušpinění, které se doma nezbavíte jen tak nějakou jednoduchou kouzelnickou hůlkou. Není vidět a někdy ani necítit, dokud není pozdě. A až si uvědomíte, že vám nejen kazí úsměv, ale i zdraví zubů, přijde kyretáž jako zjevení z dentálního nebe. Zubní kámen totiž může zanechávat skvrny, způsobovat záněty a dokonce vést k parodontóze. A to už je problém, který by nechtěl řešit nitko. Běžné čištění zubů v tomto případě opravdu nestačí.

Profesionální čištění vs. kyretáž, kde je rozdíl?

Mnoho lidí si myslí, že pravidelná návštěva zubaře s klasickým čištěním zubů je všechno, co potřebují k tomu, aby udrželi své perláky ve skvělé kondici. Ale občas, když si zuby čistíme s takovou vervou jako když se snažíme dostat poslední křupky ze sáčku, potřebujeme něco trochu víc intenzivního. Pro ty z nás, kdo už si skrz záněty dásní nedovede představit jíst tvrdý chleba bez slz v očích, je tu kyretáž jako oáza uprostřed pouště – nebo spíš jako servisní pit stop na závodě zubní hygieny. Rozdíl mezi pravidelným čištěním a kyretáží je v hloubce. Ano, jako když hledáte rozdíl mezi kamarádem a opravdovým přítelem. Surface cleaning se stará o to, co je vidět, ale kyretáž zasahuje hluboko, až do zákoutí, kde odvážně vyráží jen málokdo. A věřte mi, tam toho může být ukryto víc, než byste chtěli vědět.

Kdy se kyretáž skutečně doporučuje

Ne každý si potřebuje procházet kyretáží – někdy prostě stačí pravidelné čištění a používání dentální niť. Ale někteří z nás mají tu smůlu, že nám dásně reagují na bakterie víc než estet na pískání ve tmě. Tehdy zubní lékaři většinou řeknou: "Tohle si sami nedovolíte doma vyřešit," a navrhnou kyretáž jako svého druhu záchranu. Může jít o situace, kdy máte zvýšenou citlivost dásní, krvácení při čištění, uvolňující se zuby nebo zápach z úst, který se neztratí ani po deseti žvýkácích gumách. Kyretáž je v těchto případech jako ten správný superhrdina – ticho a skoro bez bolesti řeší problémy, které by během času mohly vyústit v parodontózu. A věřte mi, to už není žádný legrace. Ještě nedávno jsem se setkal s přítelem, který po roce bojů s krvácením dásní konečně podstoupil kyretáž, a tvrdil, že to pro něho bylo jako zázrak. A to si uvědomte, on je ten druh člověka, který by raději celý den poslouchal poplašné signály, než aby šel k zubaři.

Podrobný průběh kyretáže kroku po kroku

Přiznám se bez mučení: průběh kyretáže zní o něco hůř, než ve skutečnosti je. Ale než začneme, vzpomeňme si, jak jsem naposledy šel k zubaři a myslel si, že to bude "jedna, dva" a skončilo to tříhodinovou odyseou. U kyretáže je to podobné, i když s daleko lepším koncem. Nejdříve vám zubař podá lokální anestezii, abyť nebylo nic cítit – a to je fajn, protože kdo z nás má rád ten pocit, když se nám někdo hrabe v ústech s kovovými nástroji? Počkejte, máte nějakej lepší koníček? Po anestezii přijde samotný zákrok, kde se s pomocí speciálních kyret dentista či hygienistka pustí do práce. S cílem odstranit zubní kámen a usazeniny jsou karty označené bakteriálními slavnostmi nejdříve důkladně vyčištěny. A pak už jen doufejte, že váš zubař je stejně šetrný jako ten můj – muž, který by mohl vyrypávat zuby tak jemně, že byste měli chuť mu uplést svetr jako poděkování za jeho pečlivou práci.

Po kyretáži: Péče a údržba pro dlouhotrvající úsměv

Podobně jako po každém větším dobrodružství, i po kyretáži je potřeba dát si pozor. Nažhavíte-li se více než naše domácí sauně a pustíte se hned po zákroku na jídlo a pití, jako by nebylo zítřka, riskujete tím krásný úsměv, na kterém jste tak tvrdě pracovali. Většina zubařů doporučí vyhnout se tvrdému a křupavému jídlu, aspoň na několik dní, abyste dali dásním čas se zotavit. Ano, ty vášnivé noční sny o steakovi budou muset počkat. Nejedná se pouze o omezení tvrdého jídla, ale také o vyhýbání se pití horkých a kyselých nápojů, které by mohly podráždit a dráždit nově vyčištěné a citlivé oblasti vaší ústní dutiny. A když jsme u toho pití – alkohol a kouření jsou dvě věci, kterých byste se měli vzdát jako nehladové myši levných sýrů.

Je to něco jako když chcete po akční noci ve městě dodržovat postelový režim, i vaše zuby si tentokrát zaslouží trochu klidu a míru. To znamená pečlivě si čistit zuby, ale s láskou, jako byste kartáčovali srst vašeho psa Barta. Jakoby kadeřnili jeho kožich velmi něžně po směru růstu srsti. A ano, je důležité nepřestat používat dentální nit, která se dostane do míst, kde se kartáček bojí vstoupit. Pokud jste zapomněli, jak to jde, neváhejte poprosit vaší hygienistku – oni vědí všechno o čištění, stejně jako babička o receptech na úžasný čokoládový koláč.

Závěrem: Úsměv je jako zahradní párty, potřebuje přípravu

Je pravda, že úsměv je náš osobní vizitka a k tomu, abychom ji měli vždy pěkně vyčištěnou, potřebujeme občas pomoct od profesionálů. Kyretáž zubů je jedním z těch záchranářských kroků, které naše zuby ocení tak moc, že se nám odvděčí perforací obálky té vizitky krásným, zářivým úsměvem. A to už nejen na sebe, ale na celý svět. Tak tu neváhejte, a když cítíte, že vaše zubní epopej potřebuje přepsat další kapitolu, zamířte na kyretáž. Vždyť je to kousek odvahy pro úsměv, který bude stát za to!

Napsal:
Veronika Novotná
Veronika Novotná

Napsat komentář

Prosím zkontrolujte svůj e-mail
Zkontrolujte prosím svou zprávu
Děkuji. Vaše zpráva byla odeslána.
Chyba, e-mail nebyl odeslán