24 prosince 2023

Jak naučit děti dentální hygieně: Efektivní tipy a triky

Jak naučit děti dentální hygieně: Efektivní tipy a triky

Úvod do dentální hygieny pro nejmenší

Dentální hygiena je pro naše nejmenší nanejvýš důležitá. Je to základní kámen, který ukládáme do základů zdravého životního stylu našich ratolestí. Přestože nám umýt zuby připadá jako naprostá samozřejmost, pro děti to může být dobrodružství či naopak nepříjemná povinnost. Jak tedy děti přivedeme k tomu, aby si pravidelně čistily zuby, a to správně? Dovolte mi podělit se o pár triků a postřehů, které jsem v průběhu rodičovských let vychytal, a to občas i na vlastní kůži.

Zábava nad zlato

Děti milují hry. Učinit z čištění zubů zábavnou rutinu je polovina úspěchu. Způsobů, jak toho dosáhnout, je mnoho. Lze si pustit písničky nebo videa o čištění zubů, která jsou velmi šikovná pro to, aby si děti osvojily správnou délku čištění. Mohou se z ní stát pravidelné dvouminutové párty v koupelně. Samozřejmě, že taková zábava není pro každého. Můj malý neposedník měl vždy tendenci z prvních taktů písně utéci, akooby ho někdo honil. Zkusil jsem tedy přijít s vlastní hrou – každý večer se stával ze zubního kartáčku kosmonaut a ústní dutina byla vesmír, který bylo potřeba prozkoumat a ochránit před zubními bacily-monstry. A ono to zabralo!

První kroky s kartáčkem

První setkání s kartáčkem a pastou může být pro děti všelijaké. Některé z nich se stanou kartáčkem doslova posedlá a nechtějí je pustit z ruky, jiné zase naopak mají tendenci jim dávat řádně na frak. Mluvím tedy o tom svém nevydařeném pokusu pořídit synkovi elektrický kartáček, ten totiž skončil jako experimentální lodění po moři hraček ve vaně. Nakonec jsem pochopil, že první krok není vybrat nejdražší kartáček s největšími zázraky, ale aby dítě mělo kartáček rádo. Jestliže se mu bude líbit, bude si chtít samo čistit zuby. A pozor! Neměňte pastu každý týden hned za jinou s novou příchutí "jahodového bonbonu". Stejně jako dospělí, i děti si oblíbí jednu chuť a nebudou chtít experimentovat s novými. Osobně si pamatuji, jak mi nikdy nechutnala ta "dospělácká" a horké debaty o tom, že "takový pomeranč nechci, chci jahodu" patřily k našemu večernímu rituálu.

Taktika výuky správné techniky

Po vybrání správného kartáčku a lahodné pasty přichází na řadu ukázka techniky. Nejsem zastáncem tvrdé ruky a říkání "tak se to dělá a hotovo". Raději se snažím vše vysvětlovat jako fascinující příběh. Když už přijde řada na vysvětlování, jak správně používat kartáček, a vysvětlím to s příběhem o statečném rytíři, který v ústech svádí boj s nebezpečnými potvorami, děti se začnou na čištění zubů dívat úplně jinak. Pokud i přes všechnu snahu a výklad technika vázne, je dobré vzít dítě na kontrolu k zubaři, který jako autorita v oboru může potvrdit správnost vaší metodiky a podpořit vaše snahy. Ano, i já jsem se jednou dopustil malého rodičovského podvodu, když jsem řekl svému synovi, že pan zubař přesně vidí, kolik bacilů zatím porazil kartáčkem, a každý další návštěvě ho čeká větší výzva. Fungovalo.

Hračky a aplikace jako pomocníci

Pojďme si být upřímní, moderní doba přináší spoustu hraček a technologických vychytávek, které mohou pomoci i v oblasti dentální hygieny. Aplikace na tabletu nebo chytrém telefonu, které hravou formou ukazují dětem, jak má správná dentální hygiena vypadat, jsou skvělým pomocníkem. Existují aplikace, které vedou děti k tomu, aby si zuby čistily po celé dvě minuty a ukazují jim správnou techniku. Je to vlastně takový virtuální zubní kouč pro děti. A co třeba místní hrdinové a maskoti českých zubních ordinací, jako je kupříkladu Drak Eruš, který si děti zamilují a chtějí být jako on – pečující o svůj kus zubní hygieny? Víte, že jsem jednou pro synka dokonce sestrojil malý papírový model zubní ordinace, kde měl malý drak svůj trůn a s každým večerním čištěním jsme si tam povyprávěli o jeho dobrodružstvích? Byla to úžasná zábava a syn se na každé čištění těšil jako na cestu do Disneylandu.

Bodový systém a odměny

Přiznejme si, že odměny fungují na všechny bez rozdílu věku a děti zvlášť. Ale nemusí to být hned sladkost, což by bylo v tomto kontextu trochu ironické, co myslíte? Ne, zde se nabízí systém bodů nebo samolepek, které dítě dostává za každé správně odčištěné zuby. Když se jich nazbírá dost, může si za ně kupříkladu vybrat nějakou drobnost – nový barevný kartáček, plyšáka nebo třeba návštěvu zoo. Tento systém jsem zavedl v naší rodině a funguje to bezvadně. Důležité je jen si dát pozor, abyste nevychovali z dětí malé vyděrače, kteří za čištění zubů budou požadovat rovnou nový bicykl. Někdy ten tenký led rodičovské diplomacie opravdu poznáte.

Ukazovat příkladem

Jedna z nejúčinnějších metod je jednoduše ukazovat příklad. Když děti vidí, že si my jako rodiče ráno a večer pečlivě čistíme zuby, berou si to jako samozřejmý životní styl. Já si to vždycky užil jako čas strávený s rodinou, vtipkovali jsme, soutěžili, kdo vydrží čistit zuby déle a kdo lépe. A nevěřili byste, jak ČT24 na pozadí může být zábavná, když mezi čištěním imitujete zpravodajský přehled. Koneckonců není nic působivějšího než vidět rodičovský úsměv bez zubního kazu, který motivuje i ty nejmenší. A pokud jste jako já, občas trochu nedočkavý na výsledky, nezapomeňte, že dobré návyky vyžadují čas a neustálou péči.

Závěr: Trpělivost rodičů, klid a férovost

Abychom to shrnuli, dentální hygiena s dětmi může být výzvou, ale také skvělou zábavou. Není to jen o zuby čistých od povlaků, jde to mnohem hlouběji. Jde o to vštípit do dětí zdravé životní návyky, kterým budou věrné až do dospělosti. A také o budování vzájemného pouta, když společně „bojujeme“ proti zubnímu monstru. Jakýkoli váš přístup, pamatujte na trpělivost, klid a férovost. Když si uvědomíte, že někoho učíte návyku na celý život, neztrácíte chuť povzbuzovat, učit a být jim oporou. A pokud někdy budu na něco pyšný, pak na to, že můj syn si může hrát na kosmonauty nebo draky, ale vždy na konci přistane u umyvadla, kartáček v ruce, připravený bojovat za svůj bílý úsměv.

Napsal:
Vítězslav Kovařík
Vítězslav Kovařík

Napsat komentář

Prosím zkontrolujte svůj e-mail
Zkontrolujte prosím svou zprávu
Děkuji. Vaše zpráva byla odeslána.
Chyba, e-mail nebyl odeslán