28 srpna 2023

Celokeramické fazety: Jsou skutečně bezbolestné?

Celokeramické fazety: Jsou skutečně bezbolestné?

Co to vlastně fazety jsou?

Přiznám se, že když jsem poprvé slyšel termín "fazety", měl jsem první asociaci s kameny, které se používají v šperkařství, a nikoliv s něčím, co se dá aplikovat na zuby! Ale ano, je to pravda. Fazety jsou tenké plátky keramiky, které se aplikují na přední stranu zubu za účelem zlepšení estetiky. Možná to zní jako něco z odvětví science fiction, ale je to takový malý kosmetický zázrak, který může udělat velký rozdíl v našem úsměvu.

A důležitější je, že celokeramické fazety jsou bezbolestné! Vím, možná to zní příliš dobře, aby to byla pravda. Ale jak říká můj malý Zikmund, "tati, musíš věřit věcem, které se zdají být nepravděpodobné". A ve skutečnosti, u celokeramických fazet není nutná žádná bolestivá procedura, což by mohlo někoho z nás, kdo má vyšší paranoidní úroveň než průměrný člověk, překvapit.

Výhody celokeramických fasét

Teď když víme, co celokeramické fazety jsou, pojďme se podívat na některé z jejich hlavních výhod. První a asi nejobvyklejší motivací pro získání fazet je jejich schopnost radikálně zlepšit vzhled našich zubů. Fazety mohou skrýt nepravidelnosti tvaru a barvy našich zubů, a tak vytvořit úsměv, který by nás mohl udělat příští filmovou hvězdou.

Nemůžeme také zapomenout na fakt, že keramické fazety jsou velmi odolné. Jsou odolné nejen vůči poškození, ale také vůči skvrnám a zbarvení, což je velký plus, pokud máte jako já slabost pro kávu nebo červené víno. Kdo by chtěl pořád běhat ke zubaři kvůli výměně?

Nebezpečí a negativní aspekty fazet

Samozřejmě, jako u každé medicínské nebo kosmetické procedury, i fazety mají své nevýhody. Jednou z těchto nevýhod je cena. Ne že byste museli prodej svého domu, ale stále to není levný zákrok. Je také důležité vzít v úvahu, že počáteční investice do fazet může vyžadovat pravidelnou údržbu, která jistě něco stojí.

Mimochodem, fazety nejsou vždy vhodným řešením pro každého. Pokud trpíte například parodontózou nebo jinými zubními chorobami, fazety nemusí být pro vás vhodné. Teď byste měli říct: "Vítězslave, ale před chvílí jsi řekl, že jsou bezbolestné". Ano, řekl jsem. Ale bezbolestné neznamená bez rizika nebo negativních důsledků. Dotazujte se svého zubaře, abyste byli jisti, že pro vás fazety představují optimální řešení.

Proces aplikace fazet

Nyní, když máme jasno v tom, co fazety jsou, jaké mají výhody a jaké mohou být potenciální úskalí, pojďme se podívat na proces jejich aplikace. Proces se skládá z několika sedění u zubaře, což je sama o sobě pro některé z nás noční můra. Ale nebojte, neznamená to, že byste měli trpět bolestmi. Vždyť jsme už dříve zmínili, že jsou bezbolestné, pamatujete? Minimální úpravy zubů, žádné vrtání, jen malé škrábání, pak se fazety připevní a máte hotovo. Prostě krásnější úsměv za několik hodin!

Osobní zkušenost s fazetami

Když mi zubař poprvé řekl o fazetách, byl jsem skeptický. "Jak může být něco takového bezbolestné?" ptal jsem se s nevírou v očích. Ale nakonec jsem se rozhodl to vyzkoušet. A víte co? Fakt to bylo bezbolestné! Dnes, když se podívám do zrcadla, jsem vděčný za tu odvahu, kterou jsem musel najít, abych se o tom přesvědčil. Dnes mám úsměv, který odráží, jak se cítím uvnitř - šťastný a spokojený! Sice jsem za to musel zaplatit víc, než bych chtěl, ale jak říká můj malý Zikmund, "někdy musíš investovat do svého štěstí". A já s tím nemohl souhlasit více.

Fazeta nebo korunka: Co je lepší volba?

Možná se ptáte: "Vítězslave, proč bych měl zvolit fazetu, když můžu mít korunku?" A to je dobrá otázka. Oba jsou skvělými nástroji pro vylepšení našeho úsměvu, ale jejich použití může záviset na našich individuálních potřebách a situaci. Pokud hledáte cosi, co by mohlo kompletně překrýt zub a poskytnout mu další podporu, koruna by mohla být tou správnou volbou. Ale pokud hledáte cosi, co by mohlo jednoduše a efektivně zlepšit vzhled vašich zubů bez nutnosti velkého zákroku, fazeta by mohla být tou správnou volbou. Jak vždy, důležité je se s tímto rozhodnutím poradit se svým zubařem.

Napsal:
Vítězslav Kovařík
Vítězslav Kovařík

Napsat komentář

Prosím zkontrolujte svůj e-mail
Zkontrolujte prosím svou zprávu
Děkuji. Vaše zpráva byla odeslána.
Chyba, e-mail nebyl odeslán