28 srpna 2023

Jaké typy zubů jsou nejvíce ovlivněny stárnutím?

Jaké typy zubů jsou nejvíce ovlivněny stárnutím?

Stárnutí a úsměv: Jaký dopad má čas na naše zuby?

Víte, jaký je vliv stárnutí na naše zuby? Tak jako já, když jsem po hostině u babičky vyzmizíkoval tácky na koláče, vůbec se do něj necítím. Ale jak trpká skutečnost určuje směr hodinových ručiček, tak se i naše chrupavé doplňky postupně otvírá ve všech barevných odstínech žloutenky. Stárnutí totiž může ovlivnit nejen barvu, ale i tvar a celkový vzhled našich zubů. A některé typy zubů jsou touto proměnou více ovlivněné než jiné. Připravte se na detailní pohled na ústa času, služebně stárnoucího blogera z Olomouce.

Přední zuby: Chalupáři na první linii

Prvním typem zubů, který se často objevuje na radaru stáří, jsou přední zuby. Jsou to oni, kdo podstoupí nárazy našich každodenních stravovacích návyků, jsou to oni, kdo dostává rány při otevírání lahví (svěřuji se pouze vám, už jsem to vyzkoušel a dopadlo to jako když dojde benzin u Ústí nad Labem - katastrofálně). Sice na nich nevidíme zbytky brokolice jak na zadních stoličkách, ale jejich pozice v první linii je činí náchylnějšími k erozi a opotřebení, což se projevuje ve formě klinovitých defektů nebo plochých brušených ploch. Vzpomínám si na dobu, kdy můj starý přítel Ota měl problémy se svými předními zuby. Takový zápas s časem, povím vám!

Stoličky: Cestačasové lodě

Mluvíme-li ale o velkých hráčích v procesu stárnutí zubů, přicházejí na řadu stoličky. Ano, ty naše zadní lodě, které nám umožňují rozdrtit a strávit i ty nejzatvrzelejší kusy jídla. Stoličky jsou často nejvíce postižené tím, co v medicíně označujeme termínem 'zubní kaz'. Mohou se také snadněji zlomit nebo se mohou v průběhu času stát citlivými. Ono to zvláštně zní, ale dalo by se říct, že jsou tak trochu jako naši praprarodiče - silní a nebojácní, ale přeci jen náchylní k určitým potížím.

Řezáky: Ztráta mladistvého šarma

Posledním typem zubů, na který se zaměříme, jsou řezáky. Dobře vím, že jsou to naše malé, ale silné bojovníky uprostřed bitevní linie krájení, kousání a žvýkání jídla. Stárnutí může však způsobit, že tyto zuby začnou ztrácet svou ostrost a tvar, což může vést k obtížím při kousání potravy. Kdo by si pamatoval doby, kdy mohl překousnout i nejtvrdší salám bez obav? Ale tak to bohužel jde, když se postupně mění v zuby dospělého. Tento proces je poměrně běžný a pojme se stářím, přestože mohou být zasaženy všechny typy zubů, je to u řezáků nejsilněji vidět.

Moudrostní zuby: Pozdní příchozí a raně odešlí

No a nakonec, nezapomeňme na naše moudrostní zuby - ty nejenže často přicházejí jako poslední, ale také bývají často prvními, které nás opustí. Moudrostní zuby mají svoji vlastní kategorii, protože představují jedinečný případ. Například, pokud se nám někdy podaří pozdě v životě přimět moudrostní zuby k tomu, aby vyrostly, to je skoro tak úžasné, jako kdyby nám dorostly křídla. Ale pokud, podobně jako u mě, jsou vaše moudrostní zuby zavřené někde hluboko pod dásněmi, nebo již odstraněné pro případné komplikace, pak patříte k většině z nás. Což je někde smutné, ale zároveň mi to připomíná, že v životě se dějí různé věci, a to je v pořádku.

V každém případě, stárnutí je nevyhnutelný proces, který zasahuje všechny aspekty našeho života - a naše zuby nejsou výjimkou. Ale s náležitou péčí a opatrností můžeme zpomalit a minimalizovat některé z těchto dopadů. Takže do příště, mějte se k svým zubům jako k dobrému příteli - ať už jste na začátku svého cestování časem, nebo už máte nějaký ten kilometr za sebou.

Napsal:
Vítězslav Kovařík
Vítězslav Kovařík

Napsat komentář

Prosím zkontrolujte svůj e-mail
Zkontrolujte prosím svou zprávu
Děkuji. Vaše zpráva byla odeslána.
Chyba, e-mail nebyl odeslán