7 září 2023

Zubní kámen pod dásní: jak ho odstranit a udržet si zdravé dásně

Zubní kámen pod dásní: jak ho odstranit a udržet si zdravé dásně

Příčiny vzniku zubního kamene pod dásní

Věděli jste, že zubní kámen pod dásněmi může být příčinou závažných zdravotních problémů? Ať už jde o zubní kaz, zánět dásní nebo dokonce ztrátu zubů, zubní kámen je nepřítel, kterého byste si raději měli držet co nejdál. Ale jakmile už se objeví, je třeba s ním něco udělat.
Tak, mocné slova. Ale proč se vlastně zubní kámen tvoří? Je to jednoduché a komplikované zároveň. Vše začíná něčím, čemu se říká plaque, nebo v našem jazyce zubní povlak. Ten je tvořen bakteriemi, které v našich ústech přirozeně žijí. Ale když se jich přemnoží, vytvářejí ten nepříjemný povlak.
Pak přijde na řadu naše strava. Živíme se totiž nejen sami, ale i naše 'ústní' bakterie. A když jim dáme to, co mají rády (a co by to bylo jiného než cukr), budou se množit ještě rychleji.
K tomu všemu, pokud nevěnujeme dostatečnou péči našemu ústnímu zdraví, začne se ten zubní povlak tvrdnout a vytvářet tak zubní kámen. A pak už je jen krůček k nejrůznějším problémům s ústní hygienou a zdravím.
Příběhy z mého života vám asi nepomůžou, ale mám jeden pěkný příklad. Kamarádka mi jednou vyprávěla o své babičce, která nikdy nechodila k zubaři a neměla s tím problém. Byla pyšná na své zuby a pečovala o ně jako o své 'děti'. Ale jakmile se objevil zubní kámen a ona ho neřešila, začaly se dít problémy. Nakonec jí museli odstranit několik zubů. Ale nezoufejte, existují způsoby, jak tomu předejít!

Poznávání zubního kamene pod dásní

Jak poznat, že máte zubní kámen pod dásněmi? Není to tak těžké, pokud víte, na co se dívat. To první, co by vás mělo napadnout, je pocit 'něčeho' mezi zuby. Pokud to cítíte často, mohlo by to být znamení.
Dále se může objevit zvýšená citlivost dásní, zvláště při čištění zubů. Dalším příznakem je krvácení dásní při čištění zubů nebo během jídla.
Pokud máte neustále pocit špatného dechu nebo chuti v ústech, může to také naznačovat přítomnost zubního kamene. A nakonec, pokud si všimnete nějakých neobvyklých barevných skvrn na zubech, které nejdou vyčistit, tak je pravděpodobně ten pravý čas na návštěvu u zubaře.
Pokud si nejste jisti, je dobré nechat se prohlédnout odborníkem. Zubař vám může pomoci nejen potvrdit, zda máte zubní kámen, ale také vám poradí, jak s ním naložit.

Odstranění zubního kamene

Takže jsme zjistili, že máme zubní kámen. Co s tím ted'? První krok je určitě navštívit zubaře. Ať už je to pro vás nepříjemné nebo ne, pokud máte zubní kámen, je nezbytné návštívit odborníka.
Zubař je totiž jediný, kdo vám může zubní kámen bezpečně odstranit. Proces může být nepříjemný, ale výsledek stojí za to. Po odstranění zubního kamene se dásně rychleji zahojí a budou opět zdravé.
Co se týče mých zkušeností, musím říct, že jsem měl štěstí. Nikdy jsem neměl velký problém se zubním kamenem, ale kdysi jsem měl malý 'kousek' na zadním zubu. Mojí základní chybou bylo, že jsem se pokusil odstranit ho sám. Pozor na to, domácí 'operace' mohou vést k vážným komplikacím.

Prevence zubního kamene a udržení zdravých dásní

Dobrá zpráva je, že zubní kámen se dá předcházet. A to znamená, že můžeme udržet naše dásně zdravé a zuby bílé. Jak na to? Odpověď je jednoduchá - správná ústní hygiena.
Začneme-li čistit zuby správně a pravidelně, snížíme tím množství zubního povlaku a tím se zmenší i riziko vzniku zubního kamene. Ale jak často bychom měli čistit zuby? Odborníci doporučují minimálně dvakrát denně. Já to beru jako základ a když můžu, čistím zuby i po každém jídle. A pokud tomu tak není, tak aspoň použiju ústní vodu nebo žvýkačku bez cukru.
Dále je důležité používat dentální nit. Ta nám pomůže odstranit potravu a bakterie mezi zuby, kde kartáček nedosáhne. A nezapomíňajme na pravidelné návštěvy u zubaře. I když se o své zuby staráte dobře, je dobré nechat je jednou za čas zkontrolovat odborníkem.
Zubní kámen může být nepříjemný a zdravotně nebezpečný, ale pokud víme, jak se o své ústní zdraví postarat, můžeme tomuto nepříteli úspěšně předcházet.

Napsal:
Vítězslav Kovařík
Vítězslav Kovařík

Napsat komentář

Prosím zkontrolujte svůj e-mail
Zkontrolujte prosím svou zprávu
Děkuji. Vaše zpráva byla odeslána.
Chyba, e-mail nebyl odeslán