9 září 2023

Jak černý zubní kámen ovlivňuje vaše dásně

Jak černý zubní kámen ovlivňuje vaše dásně

Co je to černý zubní kámen a jak ho můžeme rozpoznat

Víte, co je to černý zubní kámen? Já osobně jsem se s ním poprvé setkal, když mi ho ukázala moje manželka Ivana. Záhy jsem zjistil, že jde o nezvaného hosta na našich zubech, před kterým není úniku. Černý zubní kámen je druh zubního plaku, který je pevně přichycený na povrch zubu. Je tvořen zbytky jídla, bakteriemi a minerály ze slin. Coby blogger se zaměřením na zdraví mám představu, že si řada z nás, čtenářů, kladla otázku: "Ale jak to poznám?". Nemějte strach, není to tak těžké. Obecně platí, že když je plak na zubech dlouhodobě neodstraněn, může se postupně mineralizovat a stát se tvrdým a pevným. Tento proces může trvat až několik týdnů.

Cerný zubní kámen a jeho vliv na dásně

S černým zubním kamenem to není legrace, věřte mi. Je to sneaky nepřítel, který se může zpočátku měnit v neškodný bílý plak, ale nakonec se může přetransformovat do temné a tvrdé skvrny na našich zubech. Pokud nás to nepřiměje navštívit zubaře, měli bychom se bát o následky. Nejenže černý zubní kámen narušuje estetiku naší dásně, ale také má závažné dopady na naše zdraví. Černý zubní kámen může být jedním předzvěstí parodontitidy, což je zánětlivé onemocnění dásní, které může vést až ke ztrátě zubů. Tak triviální a zároveň tak důležité. Nikdy bychom neměli podceňovat význam pravidelné péče o své zuby.

Jak prevence může pomoci zbavit se černého zubního kamene

Nemůžu to dostatečně zdůraznit: prevence je klíčem k zdravým zubům. Naprosto základním pravidlem je, že se musíme starat o naše zuby každý den, vyčistit je po každém jídle a pravidelně používat zubní nit. Dalším bodem je pravidelná návštěva u zubaře. Věděli jste, že zubař je schopen odstranit i ten nejtvrdší zubní kámen? Navštivte ho pravidelně, aby mohl sledovat vaše zubní zdraví a včas zasáhnout, pokud se objeví nějaký problém.

Nejlepší zbraně proti černému zubnímu kameni

Není pochyb o tom, že v našem boji proti černému zubnímu kameni jsou nejlepšími zbraněmi správné zdravotnické pomůcky. Že nevěříte? Nechte mě vás přesvědčit. Správnou zubní pastou a zubním kartáčkem je možné dosáhnout mnohem více než si myslíte. Svět zubní hygieny je nesmírně rozmanitý a je zde pro každého něco. Mně, například, nejvíc vyhovuje kartáček s měkkými štětinami a fluoridová pasta. Ivana zase dává přednost kartáčkům na baterie a bylinným pastám. Vyberte si to, co vám vyhovuje nejvíc. To je důležité.

Význam správné techniky čištění

Možná to zní podivně, ale to jak si čistíme zuby, může mít velký dopad na naše boj proti černému zubnímu kameni. Například, pokud kartáčkujeme nahoru a dolů místo toho, abychom to dělali krouživými pohyby, můžeme dosáhnout efektivnějšího čištění. A také bychom měli vždy vyčistit veškerý plak, který se může hromadit mezi zuby a na dásních. Je to důležité, věřte mi.

Strava a její vliv na vznik černého zubního kamene

A konečně, poslední, ale neméně důležitý bod: strava. Moji Ivana a já máme velkou radost z vaření a stravování. Pozorujeme, že to, co jíme, ovlivňuje naše zdraví, včetně zdraví našich zubů. Sladké nápoje a potraviny bohaté na cukry mohou do značné míry přispívat k tvorbě zubního kamene. Proto je důležité stravovat se zdravě a vyhýbat se nadměrnému příjmu cukrů a škrobů. A když se chceme pochutnat, je dobré si poté vyčistit zuby.

Napsal:
Vítězslav Kovařík
Vítězslav Kovařík

Napsat komentář

Prosím zkontrolujte svůj e-mail
Zkontrolujte prosím svou zprávu
Děkuji. Vaše zpráva byla odeslána.
Chyba, e-mail nebyl odeslán