9 prosince 2023

Odstranění zubního kamene: Jak na to bez stresu

Odstranění zubního kamene: Jak na to bez stresu

Co je to zubní kámen a jak vzniká

Pravděpodobně nemusím mluvit o tom, jak je důležité pečovat o své zuby a dásně. Pokud je něco nepříjemné, tak je to bolest zubů, nebo když se vám zubní kámen, ten drobný nepřítel našeho úsměvu, objeví. No dobře, možná ne tak drobný. Zubní kámen se obecně tvoří z bakterií, které se na našem povrchu zubů shromažďují, a z menších částic jídla, které pravidelně konzumujeme. Když tyto bakterie a jídlo nejsou pravidelně a řádně odstraňováni, vytvářejí takzvaný zubní plak, který pak mineralizuje a vytvoří zubní kámen. A jak víme, to už je obtížnější odstranit.

Důsledky neodstraněného zubního kamene

Zanedbávání péče o zuby a nedostatečné odstraňování zubního kamene může vést k celé řadě potíží. Může způsobit zánět dásní, parodontózu, ztrátu zubů a dokonce i zdravotní problémy mimo ústní dutinu. Představte si, že byste museli u stolu brblat na svůj zubní kámen při každém pokusu o kousnutí do svého oblíbeného jídla. Nebo hůř, že byste se museli stát pomyslným upírem, který při pohledu na cibuli utíká pryč, protože mu zubní kámen způsobuje nesnesitelnou bolest. Dárky na poslední chvíli, které mi darovala Kamila, by najednou přestaly smysl. A to už nemluvím o vlivu na naše děti, Ondřeje a Matouše, koji by si mohli vzít z naší nedbalosti špatný příklad.

Jak prevencí předcházet vzniku zubního kamene

Je mnohem jednodušší a méně bolestivé předcházet vzniku zubního kamene než ho odstraňovat. A věřte mi, z osobní zkušenosti vám mohu říci, že když se rozhodnete zanedbat pravidelnou péči o ústní dutinu, výslednejou více než jen nepříjemný. Důkladné a řádné čištění zubů minimálně dvakrát denně, používání dentální nitě na odstranění potravinových zbytků mezi zuby a pravidelné návštěvy dentální hygieny jsou klíčem k tomu, aby se zubní kámen neobjevil v první řade.

Odstranění zubního kamene doma

Doma můžeme odstraňovat pouze povrchový zubní kámen, který se nachází nad úrovní dásní. K tomu můžeme použít speciální kartáčky s tvrdšími štětinami nebo zubní nitě. Ale pozor, silné škrábání může poškodit sklovinu zubů a způsobit otoky v dásních. Je také vhodné pravidelně používat ústní vodu, která pomáhá zabraňovat vzniku zubního kamene.

Odstranění zubního kamene u zubaře

Pokud se zubní kámen vytvoří pod úrovní dásní, jediným řešením je návštěva profesionála. Zubaři nebo dentální hygienisté mají speciální nástroje na odstranění zubního kamene, který se nachází pod dásněmi. Tento postup může být nepříjemný, ale věřte mi, je mnohem lepší než doufat, že se zubní kámen oběví.

Prevence je klíčová

Na závěr bych rád zdůraznil, že prevence je klíčová. Je mnohem snazší a méně stresující preventivně bojovat proti vzniku zubního kamene než ho později odstraňovat. Vím, že to není příjemná práce, a věřte mi, také jsem si to několikrát řekl, ale rozhodně stojí za to. Na konci dne je skvělý pocit zdravý úsměv, a to je něco, co bychom nikdy neměli brát jako samozřejmost.

Napsal:
Miroslav Černý
Miroslav Černý

Napsat komentář

Prosím zkontrolujte svůj e-mail
Zkontrolujte prosím svou zprávu
Děkuji. Vaše zpráva byla odeslána.
Chyba, e-mail nebyl odeslán