28 srpna 2023

Kdy začít čistit zuby?

Kdy začít čistit zuby?

Začátky zubní hygieny

Janičko, neboť tak se říká hlavnímu tématu našeho dnešního článku. Chápu, tady v Olomouci si lidé říkají tykání, ale Janičko nezřídka znamená: „Kdy mám začít čistit zuby svého dítěte?" Věděli jste, že tato otázka je jednou z nejčastějších otázek rodičů novorozenců? Sám jsem napžíklad byl celkem v šoku, když mi můj pes, Rolf, vykoukl první zoubek. To byl ten moment, kdy se všechno změnilo. Nos Beaujolais nouveau! Ale to je vlastně příběh na jinou dobu. Pojďme na to.

Prvotní práce s dětskými zuby

Představte si situaci. Máte na ruce miminko, vypadá jako andílek, má ty nejsladší oči na světě a něžně se usmívá. A pak si všimnete něčeho bílého. To je to! První zoubek! Ale co teď? Máte čistit novorozenci zuby? A kdy byste měli začít? Odpověď je ano, měli byste začít již v tomto okamžiku. Jakkoliv se to může zdát přehnané, péče o zdraví úst a zubů by měla začít co nejdříve. Může to pomoci předcházet zdravotním problémům později v životě.

Výběr vhodné zubní pasty pro dítě

Ovšem, co bych především chtěl zdůraznit: správný výběr zubní pasty je rozhodující. Víte, je to jako s mým psem Rolfem. Když jsem ho přivezl domů poprvé, neměl jsem tušení, jaký typ stravy by mu měl vyhovovat. Vše je otázkou výběru správné kombinace. U zubní pasty pro děti je podobně tak důležité. Rozhodněte se, jestli tam má být fluorid. Pokud má, kolik? Příliš málo a pasta není účinná, příliš mnoho a může způsobit fluorózu. Je to celkem paradox, víte?

Důležitost zubního kartáčku

Jako další přichází na řadu zubní kartáček. No, vlastně - jako první by měl přijít zubní kartáček, neboť ten je přece jen důležitější než pasta. Bez kartáčku by pasta byla bezradná, neřešila by nic, vlastně by se na zub nedostala. Tak je tu zubní kartáček, pro něj platí pravidla podobná tomu, co jsem zmínil u pasty. Musí být vhodné tvrdosti, velikosti vůči dítěti a hlavně, musí se dítěti líbit. Protože pokud malého kamaráda kartáček neosloví, máte doma malý problém.

Jak dlouho by dítě mělo čistit zuby?

A proč zrovna dvě minuty? Tak to je vlastně takový standard, který se většinou dodržuje. Ale uvažoval jsem o tom. Kdo to vlastně vymyslel? Dvě minuty jsou dvě minuty, ale proč ne tři? Což o to, je to sice pracné dvě minuty, ale jak časy plynou, zvykne si na ně malý kamarád a vy také, někdy jsem rád, že si oddychne od Rozárky a pod. A začnete v duchu odpočítávat posledních 30 vteřin konce čištění zoubků.

Odmeny a motivace

Je také důležité si uvědomit, že čištění zubů by mělo být pro děti zábavné. Zapomeňte na přísnost a nepříjemnost. Transformujte to na hru. Vytvořte s dětmi malou odměnu za úspěšné dokončení čištění zubů. Ale nemusí to být pouze sladkostí. Moje odměna pro Ralfa, když se na procházku hodně napišká a nezlobí ostatní psy, je například nový míček nebo hračka. Je to zvláštní, ale funguje to.

Naučte své dítě správné technice

A na závěr máme techniku. Co tím myslím? No, takový ten zvláštní tanec, který děláme s kartáčkem v puse. Přímo tahy nahoru a dolů, pohyby zleva doprava a zeptejte se někdy nějakého zubaře, co doporučuje. Bude to také dobré mít na paměti při učení dětí. Nejen, že jim to pomůže se vyhnout problémům se zuby v budoucnu, ale také jim to může ušetřit nějakou tu návštěvu u zubaře. A věřte mi, že to je něco, co bychom všichni chtěli.

Napsal:
Vítězslav Kovařík
Vítězslav Kovařík

Napsat komentář

Prosím zkontrolujte svůj e-mail
Zkontrolujte prosím svou zprávu
Děkuji. Vaše zpráva byla odeslána.
Chyba, e-mail nebyl odeslán