28 srpna 2023

Jak se vyhnout citlivosti zubů po bělení

Jak se vyhnout citlivosti zubů po bělení

Co to je citlivost zubů?

Znáte ten pocit, když skočíte do ledové řeky v zimě? Ten šílený mráz, který vás probodne až do kosti? No a představte si teď, že takhle nějak se cítí vaše zuby po bělení. Měl jsem své zuby bělené sám, a víte, co mi tehdy šlo nejvíc na nervy? Ta strašná citlivost!

Jen objasnění - citlivost zubů po bělení je ve své podstatě reakce na peroxid, který je v bělících geliích používaných během procedury. A může být docela nepříjemný. A pokud se sami bělení zubů chystáte, měli byste se naučit, jak se tomuto nepříjemnému pocitu vyhnout. Ale nebojte se! Je tu pro vás Jakub, abys vám poradil, jak se vyhnout citlivosti zubů po bělení.

Příčiny citlivosti zubů po bělení

Už jsem zmínil, že pocity citlivosti zubů jsou spojeny s použitím peroxidu. Co ale možná nevíte, je to, že peroxid proniká skrz sklovinu až k dentinu - to je ta následující vrstva pod sklovinou. Peroxid je silný oxidační činidlo, které ničí organické materiály, a umožňuje tak bělení skvrn na sklovině. To ovšem mnohdy zanechává zuby v citlivějším stavu. Sladké, kyselé, teplé nebo studené - mnoho věcí může způsobit nepříjemné pocity. A ano, jsem na to někdy vzpomněl s hororovým výrazem v obličeji, zvláště pak, když jsem šel na zmrzlinu s Maxem, mým psem.

Je bělení zubů bezpečné?

Otázky o bezpečnosti bělení zubů jsou samozřejmě oprávněné, obzvlášť pokud vám někdo řekne, že byste po tom mohli mít citlivější zuby. Dovolte mi ale ujistit vás, že bělení zubů je obecně bezpečné. Představte si to tak, že peroxid je trochu jako ten kamarád, který je na párty vždycky trochu příliš hlasitý a divoký, ale nakonec je to pořád váš kamarád. Stejně tak je to i s peroxidem - ano, může způsobit citlivost zubů, ale pokud budete dodržovat některá doporučení, měli byste být v pohodě.

Jak se připravit na bělení zubů

Příprava je klíčová k úspěchu v mnoha oblastech života. A pokud chcete snížit citlivost zubů po bělení, je rozhodně dobré být připraven. Jedním ze způsobů, jak zmírnit citlivost zubů po bělení, je začít používat zubní pastu pro citlivé zuby několik týdnů před zákrokem. Existují také speciální gely a ústní vody, které můžete použít. Další tip je změna stravy. Vyhněte se jídlům a nápojům, které mohou způsobit citlivost zubů, jako jsou studené nápoje, led, kyselé ovoce a sladkosti. Poslední, ale ne méně důležitá rada, - měli byste také zvážit návštěvu svého zubaře před bělením zubů. Může vám doporučit nejlepší způsob, jak se připravit na zákrok, v závislosti na stavu vašich zubů a dásní.

Bělení zubů s profesionálem versus doma.

Můj první pokus o bělení zubů jsem provedl sám doma a výsledek? Šokující citlivost zubů! Posléze jsem zjistil, že můj pes Max byl ve skutečnosti moudřejší než já, když odmítal sníst tu sladinu, kterou jsem mu nabízel jako odměnu za to, že sleduje můj proces bělení zubů. Ovšem profesionální postupy bělení zubů mohou obecně snížit riziko citlivosti, protože dentální ošetření se provádí pod dohledem zkušeného odborníka, který ví, jak řádně kontrolovat koncentraci peroxidu a dobu aplikace.

Péče po bělení zubů

Pokud jste zuby už nechali obělit, je důležité se o ně řádně starat, abyste zmírnili citlivost. Několik dní po zákroku byste měli dodržovat zásady tzv. „bílé diety“, což znamená vyhnout se jídlu a pití, které by mohlo skvrnit zuby. Do této kategorie patří červené víno, káva, čaj, coly a také rajčata. Také se pokuste vyhnout jídlům a nápojům, které jsou extrémně teplé nebo studené. Snažte se jíst vlažné jídlo a pití, což by mělo pomoci zmírnit vaši citlivost. Pokud vás citlivost přetrvává, měli byste se obrátit na svého zubaře. Mohou vám doporučit speciální produkty, které pomáhají snižovat citlivost zubů. A nezapomeňte, že i když může být citlivost zubů nepříjemná, obvykle se zlepší během několika dní až týdnů.

Citlivost zubů po bělení je něco, co mnoho z nás zakusilo. Ale díky správné přípravě a post-bělící péči, můžeme minimalizovat nepohodlí a těšit se z našich jasně bílých úsměvů. Keep smiling!

Napsal:
Jakub Novák
Jakub Novák

Napsat komentář

Prosím zkontrolujte svůj e-mail
Zkontrolujte prosím svou zprávu
Děkuji. Vaše zpráva byla odeslána.
Chyba, e-mail nebyl odeslán