12 října 2023

Jak se starat o prasklou zubní sklovinu.

Jak se starat o prasklou zubní sklovinu.

Vymezení tématu: Co je to prasklá zubní sklovina?

Ahoj, jsem Veronika a dneska se podíváme spolu na něco, co většina z nás s velkou pravděpodobností zažívá, ale často o tom nevíme moc - prasklou zubní sklovinu. Ale co to vlastně je? No, zjednodušeně řečeno, zubní sklovina je ta tvrdá, bílá vrstva na povrchu zubů. To je tedy to, na co máme tendenci se dívat, když se usmíváme na fotografii. A praskání zubní skloviny? To je když se tato tvrdá vrstva naruší. Podobně jako když na dláždění praskne dlaždice. Ale nebojte! Jak říkám svým dětem Ondřeji a Radce, i když se v jejich mladém věku nejedná o tolik běžný problém, je třeba vědět, jak se s tím popasovat a jak se o prasklou zubní sklovinu starat.

Rekognice problému: Jak poznáte, že máte prasklou zubní sklovinu?

Je to velmi dobrá otázka, jak poznáte, že máte prasklou zubní sklovinu? No, je to trochu složité a nebude to váš první instinkt. A věřte mi, že může být překvapivě těžké zjistit, že máte prasklou zubní sklovinu. Příznaky mohou být velmi různé. Některé osobě vadí náhlá citlivost na teplé nebo studené, jiný mají pocit nepohodlí, když žvýkají nebo dokonce, když dýchají studený vzduch. Potom existují i lidé, kteří nemají žádné příznaky, dokud se nerozvine nějaké závažnější onemocnění. Dokonce i já jsem měla před několika lety prasklou zubní sklovinu a ani jsem o tom nevěděla!

Zkušenosti z praxe: Příběh mé prasklé zubní skloviny

Asi před třemi lety mě začala bolet horní čelist. Napadlo mě, že by to mohl být zub, ale bolest nebyla ta typická zubní, takže jsem nebyla jistá. Ale když bolest přetrvávala, rozhodla jsem se jít k zubaři a ten mi po rentgenu sdělil, že mám prasklou zubní sklovinu. Byl to celkem šok, protože ústní hygienu beru opravdu vážně, dokonce mám i elektrický zubní kartáč! Ale jak mi zubař řekl, někdy se to stane i přes veškerou péči. Měl jsem to štěstí, že moje prasklina byla malá a mohla být snadno ošetřena. Ale od té doby se snažím být ještě pečlivější a také informovanější, co se týče péče o zuby.

Důležitost prevence: Jak se vyhnout prasklinám v zubní sklovině?

Víte, co je lepší než léčit prasklou zubní sklovinu? Předejít jí! Prevence je klíčem a já jsem o tom pevně přesvědčena. Ale jak na to, ptáte se? No, existuje několik typů prevence. Můj oblíbený typ je preventivní péče. To zahrnuje pravidelné kartáčování zubů, používání zubního nitra a ústní vody, pravidelné návštěvy u zubaře a vyhýbání se potravinám a nápojům, které poškozují sklovinu, jako je cukr, kyselé potraviny a nápoje a tvrdé nebo křupavé jídlo.

Léčba praskliny: Co dělat poté, co se u vás objevi prasklina?

Ale co když už je prasklina tu? No, v tom případě je třeba správně postupovat. Především je důležité ihned navštívit zubaře, abyste zjistili, jak vážná je vaše prasklina a jakou formu léčby budete potřebovat. Možnosti léčby se liší od jednoduchých výplní, přes korunky, až po kořenovou léčbu. Důležité je nezapomínat na správnou pooperční péči, abyste zabránili dalším prasklinám. Obecně platí, že je třeba dávat si pozor na to, co jíte a pijete, a vyhnout se tvrdému nebo křupavému jídlu, dokud se prasklina nezahojí.

Poučení pro budoucnost: Jak se dále starat o zuby po zahojení praskliny?

Po zahojení praskliny je důležité pokračovat v pečlivé ústní hygieně a pravidelných kontrolách u zubaře. A nezapomeňte, že máte-li jakékoliv příznaky, měli byste ihned navštívit zubaře. Viděli jste, jak se o prasklou zubní sklovinu starat, ale také jak se jí vyhnout a co dělat, když se objeví. A jak jsem se naučila na vlastní pěti, je lepší předcházet, než léčit. Takže? Kartáčujte, nitujte, navštěvujte svého zubaře a držte se dál od těch sladkých, kyselých, tvrdých a křupavých věcí. A věřte mi, vaši zuby vám za to poděkují!

Napsal:
Veronika Novotná
Veronika Novotná

Napsat komentář

Prosím zkontrolujte svůj e-mail
Zkontrolujte prosím svou zprávu
Děkuji. Vaše zpráva byla odeslána.
Chyba, e-mail nebyl odeslán