26 listopadu 2023

Jak se poznat že je zub mrtvý?

Jak se poznat že je zub mrtvý?

Rozpoznání mrtvého zubu

Vždy jsem si myslel, že můj vztah k zubům je absolutně v pořádku. Pravidelně si čistím zuby, používám zubní nit a občas si dopřeju ústní vodu. Ale pak přišlo to nečekané ráno, kdy mi bylo jasné, že něco není v pořádku. Můj zub nějak... nežil. Jak jsem na to přišel? Podívejme se na několik znaků, které mohou naznačovat, že je zub mrtvý.

Nevysvětlitelná bolest

Takže jak jsem již zmínil, moje první zkušenost s mrtvým zubem začala bolestí. Bolest je obecně znamením, že s vaším tělem je něco špatně. Přesto, stále je nepříjemné, když vás záda neustále bolí nebo když vás po každém jídle rozbolelo břicho. Přesto je ta bolest také něčím, co vás nutí reagovat. Je to signál jasného problému.

Doba trvání bolesti

Poté co odezní první bolest, je možné, že váš zub přestane bolet úplně. Možná si řeknete: "Dobře, asi to bylo jen nějaké dočasné podráždění." Jak ale víte, pokud jste z toho ještě nebyli zmatený, délka bolesti je něco, co je třeba pečlivě sledovat. Pokud bolest přetrvává, je to znak, že něco je nesprávné.

Změny barvy zubu

Náš zub je pokrytý vrstvou skloviny, která má za úkol chránit zub před rozsáhlým bakteriálním poškozením. Sklovina ale také odráží zdraví zubu. Zub, který se začíná měnit na žlutou, šedou nebo, bože uhni, na černou, je mrtvý nebo na tom bude brzy velmi špatně. Toto může být také první znamení, že něco není v pořádku.

Malý otok kolem zubu

Některé zuby, které umírají, mohou způsobit malý otok dásní kolem postižené oblasti. Toto může být dílem bakterií, které se mohou hromadit v oblasti kolem umírajícího zubu. Pokud si všimnete jakéhokoli otoku kolem zubu, raději navštivte svého zubního lékaře.

Zánět dásní kolem zubu

Kromě malého otoku může zánět dásní také naznačovat něco zlého. Zánět dásní může být způsobený stejnými bakteriemi jako otok dásní a často jde ruku v ruce s tímto otokem. Pokud si tedy všimnete nějakého druhu zarudnutí nebo zánětu dásní kolem zubu, je nejlepší se obrátit na zubního lékaře.

Neobvyklý zápach z úst

Můj přítel znají můj zápach z úst. Není to něco, čeho bych se měl bát. Ale když se zápach z mého dechu začal měnit, věděla, že se něco děje. To bylo pro mě poplachové znamení. Pokud si všimnete jakýchkoli změn v zápachu vašeho dechu, může to být další signál, že máte mrtvý zub.

Citlivost na teplotu

Jedním z nejjasnějších znamení, že mám mrtvý zub, je to, že jsem náhle měl citlivost na teplotu. Pokud opravdu cítíte bolest při konzumaci horkých nebo studených potravin, je velmi pravděpodobné, že máte mrtvý zub.

Abscesy v ústech

Absces je kapsa plná hnisu, která se může vyskytnout v okolí mrtvého zubu. Je to velmi nepříjemná věc, kterou jste bezpochyby zaregistrovali, když se objeví. Pokud si všimnete abscesu v ústech, je velmi pravděpodobné, že máte mrtvý zub.

Návštěva u zubního lékaře

A konečně, pokud máte některé z těchto příznaků a stále si nejste jisti, zda máte mrtvý zub, je velmi pravděpodobné, že je čas na návštěvu u zubního lékaře. Lékař vám bude schopen dát definitivní odpověď a navrhnout nejlepší plán léčby pro vaši situaci.

Poslouchat své tělo a reagovat na jakékoliv signály, že něco není v pořádku, je tak důležité, ať už jde o vaše zuby nebo jakýkoli jiný aspekt vašeho zdraví. Takže si pamatujte - když je zub mrtvý, nechte ho oživit! Vždyť i já jsem prošel tímto procesem a dnes vám mohu říct, že se jedná o cestu k lepšímu zdraví a pohodě. Pokud tedy máte nějaké obavy ohledně svých zubů, neváhejte se obrátit na svého zubního lékaře.

Napsal:
Radim Novotný
Radim Novotný

Napsat komentář

Prosím zkontrolujte svůj e-mail
Zkontrolujte prosím svou zprávu
Děkuji. Vaše zpráva byla odeslána.
Chyba, e-mail nebyl odeslán