22 ledna 2024

Dlouhodobá výdrž fasád na přední zuby a jejich pečlivá údržba

Dlouhodobá výdrž fasád na přední zuby a jejich pečlivá údržba

Co jsou to fazety a jaké funkce plní

Možná jste už slyšeli o fasetách – tenkých keramických nebo porcelánových plátkách navržených tak, aby zakryly přední část zubů. Tyto estetické šperky stomatologie se staly velmi oblíbenými, a to nejen kvůli jejich schopnosti transformovat úsměv, ale i díky jejich odolnosti a přirozenému vzhledu. Fasetky perfektně imitují průhlednost skutečných zubů, takže se nemusíme obávat, že by náš úsměv působil nepřirozeně. A co více, správně aplikované a udržované fazety mohou našim zubům sloužit opravdu dlouho. Ale jak dlouho přesně?

Faktory ovlivňující výdrž faset na zubech

Životnost faset je značně ovlivněna několika faktory. Patří mezi ně samozřejmě jakost materiálu, ze kterého jsou fasety vyrobené – keramika a porcelán jsou sice na první pohled podobné, ale jejich odolnost a vzhled se mohou lišit v závislosti na konkrétní značce a zpracování. Dalšími faktory jsou způsob aplikace, tedy zručnost a zkušenosti zubního technika či lékaře, a neméně důležité jsou i naše životní návyky. Ty, kdo kouří, pijí hodně kávy, nebo mají zvyk skřípat zuby, mohou očekávat, že jejich fasety vydrží méně dlouho než by mohly.

Průměrná životnost faset a kdy je čas na výměnu

Obecně platí, že kvalitní fazety mohou vydržet od 10 do 15 let, a někdy i déle, pokud jsou správně udržovány. Toto číslo však není vytesáno do kamene. Někteří lidé mohou zažít nutnost výměny již po několika letech, zatímco jiní se mohou svých faset těšit i dvacet let. A jak poznáme, že je čas fasety vyměnit? Je dobré dávat pozor na znamení jako jsou praskliny, odchlípení, změna barvy nebo pocity nepohodlí. Pokud taková znamení zpozorujete, měli byste ihned vyhledat svého zubního lékaře.

Údržba a péče o fazety pro maximální výdrž

Řekneme si to narovinu – asi nikdo z nás nechce investovat do něčeho, co by nemělo dlouhé trvání. Proto je důležité věnovat se důkladné údržbě faset. Pravidelné čištění zubů, použití zubní nitě a pravidelné návštěvy u zubního lékaře jsou samozřejmostí. Stejně tak je důležité vyvarovat se zlozvykům, které mohou keramiku nebo porcelán poškodit. A pamatujte, že i když mohou být fazety odolné, nejsou nezničitelné. Takže třeba otevírání lahví zuby je jednoznačné ne-ne.

Alternativy faset a moderní technologie v estetické stomatologii

Pro ty, kdo hledají alternativu k fazetám, existuje několik možností. Bělení zubů, korunky nebo dokonce ortodoncie mohou být řešením pro různé estetické problémy. Inovace v oboru stomatologie se neustále vyvíjí a s nimi i řada nových a zdokonalených řešení pro krásný úsměv. Navíc existují nové materiály a techniky, které mohou zlepšit jak vzhled, tak i funkčnost faset a dalších estetických procedur. Je dobré projednat tyto možnosti se svým lékařem, který nejlépe poradí, co bude pro vás to nejlepší.

Napsal:
Radim Novotný
Radim Novotný

Napsat komentář

Prosím zkontrolujte svůj e-mail
Zkontrolujte prosím svou zprávu
Děkuji. Vaše zpráva byla odeslána.
Chyba, e-mail nebyl odeslán