7 listopadu 2023

Co to je zubní sklovina?

Co to je zubní sklovina?

Co to vlastně je ta zubní sklovina?

Ahoj, Vítězslav tady! Vítejte v mém světě vědomostí, anabáze nejrůznějších zajímavostí a historek. Dnes se podíváme na fascinující téma z oboru zubní medicíny - zubní sklovinu. Ale co je to, tato sklovina? Pokud o tom nevíte, nebojte, vše vám vysvětlím v následujících řádcích!

Sklovina, nebo pro kamarády také "enamel", je tvrdý, vysoce mineralizovaný povrch zubů, který zachycuje potravu, chrání zuby a vlastně nás chrání před bolestí. Šílené, co? Kdo by si pomyslel, že ta tvrdá věc ve vašem ústech je tak důležitá. Ale abychom byli přesní, sklovina je nejtvrdší tkáň v našem těle - tvrdší než kosti!

Proč je sklovina tak důležitá?

Další fascinující fakt o zubní sklovině je, jak neskutečně důležitá je pro naše zdraví. Sklovina hlavně chrání zuby před zubním kazem, což je jednou z nejčastějších nemocí na planetě! Tudíž pokud zanedbáváme péči o sklovinu, riskujeme vznik zubního kazu. Tím ale náš seznam zdravotních rizik nekončí - můžeme se dočkat i zánětu dásní, ztráty zubů a dokonce i srdcových onemocnění...

Ale naše tělo je moudré a stále se snaží regenerovat naši sklovinu pomocí procesu demineralizace a remineralizace. V praxi to znamená, že vápník a fosfor přítomné v naší slině neustále vstupují do skloviny a opět ji opouštějí. Problém je v tom, že tento proces nepostačuje, když dostáváme příliš mnoho cukru nebo kyselých potravin, které sklovinu ničí rychleji, než se může regenerovat.

Co můžeme udělat pro zdraví naší skloviny?

Teď, když už víme, jak důležitá je zubní sklovina, můžeme se zaměřit na to, co můžeme udělat pro její zdraví. Prvním krokem je samozřejmě dobrá ústní hygiena. Jen proto, že sklovina je nejtvrdší tkání v těle, to neznamená, že ji můžeme ignorovat. Používáme zubní kartáček a zubní pastu, která obsahuje fluorid. Fluorid je totiž kamarád naší skloviny.

Dále je důležité jíst zdravou stravu, která obsahuje dostatek vápníku a fosforu pro remineralizaci a méně cukru, ktorý sklovinu ničí. A pokud jde o pití, zkuste vynechat nebo alespoň omezit nápoje s obsahem cukru a kyselin.

Moje osobní zkušenost se sklovinou

Rád bych se s vámi podělil o příběh z mých mladších let, kdy jsem se poprvé setkal se zubním kazem. Jako většina mladých kluků jsem měl slabost pro sladkosti. Čokoláda, bonbóny, dorty... to byla moje slabost. Ráno, poobědě a večer, byla sladkost na mém jídelníčku.

S tím přišel také první zubní kaz. Bylo to šílené, bolestivé a nepříjemné. Brzy jsem si uvědomil, že mou bolestí byla zničená sklovina. Lekce? Ano, dost možná. Více se starám o své zuby a o sklovinu, zvláště. Tuto lekci předávám také svému synovi Zikmundovi. A doufám, že vy, moji milí čtenáři, vyzkoušíte mé rady a triky, abyste si uchovali zdravou zubní sklovinu!

Doufám, že se vám tento článek líbil a že jste se něco nového naučili. Sklovina je neuvěřitelně důležitá pro naše zdraví a je naší zodpovědností se o ni starat. Mějte se skvěle a uvidíme se u dalšího článku!

Napsal:
Vítězslav Kovařík
Vítězslav Kovařík

Napsat komentář

Prosím zkontrolujte svůj e-mail
Zkontrolujte prosím svou zprávu
Děkuji. Vaše zpráva byla odeslána.
Chyba, e-mail nebyl odeslán