28 srpna 2023

Proč je zub mrtvý?

Proč je zub mrtvý?

Proč je zub mrtvý? Tady je sedm možných odpovědí.

1. Znecitlivění zubů kvůli trauma

Pokud byste se mě poptali na jedno, co je potenciálně nebezpečné pro zdraví našeho zubu, řekl bych, že je to trauma. Ano, trauma. Představujte si to jako tu dobu, kdy jste, alespoň ve svých mladých dnech, padli na kolo nebo byli zasaženi míčem do tváře při hraní fotbalu. Sám se zatím stále zotavuji z jednoho takového incidentu. Unavený od pěšího turistického výletu jsem si chtěl užít rychlou hořkou čokoládu... a můj zub zakopl o kousek oříšku. Je to poměrně drsné probuzení, nemyslíte?

2. Vysoce škodlivý zubní kaz

Kdo by to byl řekl, že malý, zdanlivě nevinný zubní kaz může vést k smrti zubu. Představte si to jako infiltraci špióna do pevnosti vašeho zubu. Pokud se infiltruje dostatečně hluboko a dosáhne nervu, vaše zubní pevnost je odsouzena k záhubě. Podařilo se mi to kdysi, když jsem byl mladý a neměl jsem potřebné povědomí o zubní hygieně. Moje šťastná říše čistých zubů se změnila v morovou zkázu a přišel jsem o jeden z mých zadních zubů. Ale nebojte se, i po těchto ztrátách mou domnělou nevinnost jsem se poučil a teď dbám na správnou hygienu.

3. Obtisk dezinfekce jako příslib zubní katastrofy

Občas je pro záchranu zubu po jednou z výše uvedených událostí zapotřebí postup endodontického ošetření, což často zahrnuje dezinfekci a ošetření zubní dřeně. Prvně jsem si to uvědomil, když jsem byl mnohem mladší a musel jsem jít na tento výstrašný postup. Věřte mi, není to nic příjemného, ale nakonec je to k lepšímu, když zabrání úplné ztrátě zubu.

4. Nedostatečné léčení po návštěvě zubaře

Pokud mě znáte, víte, že považuji správnou zubní hygienu za důležitou. A stejně důležité je také správné léčení po každé návštěvě zubaře. Jednou jsem na to zapomněl a zanedbal jsem některé pokyny mého zubaře. A co se stalo, ptáte se? Byl to obrovský nepořádek, který skončil tím, že jsem přišel o zub.

5. Past na ústní zdraví: nečistý chrup

Čištění zubů není jen o tom, jak často to děláme. Měly by se také věnovat dostatečné pozornosti každý den. Když jsem byl mladší, myslel jsem si, že jednou denně je dost, ale jak se ukázalo, pravda je mnohem krutější. Vždyť hlavním cílem čistění zubů je přece odstranění plaku a bakterií, které se hromadí v ústech během dne.

6. Může být viníkem i stáří zubu?

S věkem přichází moudrost... a bohužel i stárnoucí zuby. Podobně jako všichni ostatní, i já začínám ztrácet své mládí. A to se projevuje i na mých zubech. S věkem se zuby stávají křehčími a snadněji se poškodí nebo zničí. I přes to, aby se poslední věta nestala vaší realitou, je třeba dbát na náležitou ústní hygienu.

7. Jakou roli hraje genetika?

Na závěr bych rád zmínil genetiku. I přes naše nejlepší úsilí je někdy pozdní smrt zubů prostě napsána v našich genech. Takže pokud některý z vašich rodičů nebo prarodičů zažil podobný osud, měl byste být ostražitější a starat se o své zuby ještě více. Ať už se vám to líbí nebo ne, genetika je jedním z důležitých faktorů, které ovlivňují zdraví našich zubů.

Napsal:
Radim Novotný
Radim Novotný

Napsat komentář

Prosím zkontrolujte svůj e-mail
Zkontrolujte prosím svou zprávu
Děkuji. Vaše zpráva byla odeslána.
Chyba, e-mail nebyl odeslán