4 října 2023

Jak zlepšit postavení zubů bez zubních rovnátek

Jak zlepšit postavení zubů bez zubních rovnátek

Následuje přirozená cesta

Jak jsem zjistil, život není vždy o okousávání více než můžete žvýkat (a poté doslova zametat následky do svého úst). Tu a tam se najdeme v situaci, kdy musíme hledat alternativy. A to je přesně případ, kdy hledáme alternativy k zubním rovnátkám. Ne každý může, nebo chce, mít kov na zubech, a to je v pořádku. Řeknu vám více, existují možnosti, které mohou vyřešit vaše problémy se zarovnáním. Ale o téhle cestě se povídá málo. Dnes se o ní pokusíme mluvit podrobněji.

Guma je kamarád, ne nepřítel

Nyní byste se mohli divit, proč vás jako první bodují na žvýkačky, když hovoříme o zdraví zubů. Ale ne, nejde o obyčejné žvýkačky, o kterých vám vaše matka řekla, že vám zničí zuby. Mám na mysli speciální ortodontické žvýkačky. Tyto žvýkačky jsou navrženy tak, aby při žvýkání poskytovaly určitý odpor, který pak respektive stimuluje růst čelisti. Pamatujte, že žvýkat na takovýchto žvýkačkách by mělo být doplňkovým opatřením a nikoli hlavním prostředkem pro zlepšení postavení zubů.

Držení těla ovlivňuje postavení zubů

Opravdu byste neměli podceňovat, jak velký vliv má vaše celkové držení těla na postavení zubů. Správné držení těla může zlepšit vaše dýchání a tím ovlivnit polohu a vývoj vaší čelisti. Často se díváme do našich telefonů a předkláníme se nad naše počítače, což vede k tzv. "text neck" syndromu. Toto nepřirozené držení těla může působit negativní tlak na čelist a bránit správnému vývoji. Takže příště, když si uvědomíte, že máte špatné držení těla, připomeňte si, že to může mít vliv i na vaše zuby.

Cvičení jazykem pro lepší polohu zubů

Možná vás to překvapí, ale ano, cvičení jazykem může skutečně pomoci napravit postavení zubů. Všechno souvisí s tím, jak jazyk pracuje s ostatními částmi vaší tělesné mechaniky, konkrétně s dýchacími cestami. Lidé, kteří si uvědomují, kde by měl být jejich jazyk v ústech, a drží jej tam, mohou dosáhnout menších posunů v postavení zubů.

Facial Fitness: Cvičení pro tvář

Není tajemstvím, že cvičení jsou základem pro udržení našich těl ve formě. Ale uvědomili jste si někdy, že stejně jako zbytek našeho těla, i naše tvář potřebuje pravidelný workout? Existují cvičení, která jsou specificky zaměřena na posílení svalů obličeje a čelisti, což může pomoci zlepšit postavení zubů. Dokonce existuje celá disciplína známá jako "facial fitness". Cvičení obličeje mohou pomoci posílit svaly kolem čelisti a tím napomoci ke zlepšení postavení zubů.

Myslete na výživu pro zdravé zuby

Výživa hraje klíčovou roli ve zdraví zubů a čelisti. Konzumace dostatečného množství vitaminů a minerálů je pro zdravý růst zubů nezbytná. Nedostatek určitých nutrientů může vést k problémům se zdravím zubů a může tak ovlivnit i jejich postavení. Dbejme tedy na to, aby naše strava obsahovala správné množství vitamínů a minerálů potřebných pro zdravé zuby.

Návštěva odborníků: Ortofunkční terapie

Nakonec, ačkoli je skvělé zkoušet různé domácí metody a návyky, pokud mluvíme o seriózních problémech se zarovnáním zubů, může být nejlepší řešení hledat profesionální pomoc. Ortofunkční terapie se zaměřuje na přirozené metody pro korigování postavení zubů a to například pomocí speciálních přístrojů nebo cvičení, které cílí na konkrétní oblasti úst a čelisti. Tato metoda nabízí šanci zlepšit postavení zubů bez návštěvy ortodonta pro tradiční rovnátka.

Závěrečné myšlenky

Pokud jste došli až sem, blahopřeji vám. Jste na dobré cestě k pochopení, že existují alternativní způsoby, jak zlepšit postavení vašich zubů, aniž byste museli nosit rovnátka. Ale nezapomeňte, že jakékoli změny, které provedete, budou vyžadovat čas a trpělivost. Tak jako my jsme se museli naučit trpělivě při cvičení naše těla a mysl, musíme také pochopit, že zlepšení postavení našich zubů není něco, co může nastat přes noc. Ale s pravidelnými návyky a praxí, můžeme dosáhnout pozoruhodných výsledků.

Napsal:
Jakub Novák
Jakub Novák

Napsat komentář

Prosím zkontrolujte svůj e-mail
Zkontrolujte prosím svou zprávu
Děkuji. Vaše zpráva byla odeslána.
Chyba, e-mail nebyl odeslán