26 září 2023

Jak předcházet zubní bolesti: Rady pro zdravé přední zuby.

Jak předcházet zubní bolesti: Rady pro zdravé přední zuby.

Základní hygiena: Klíč k zdravým zubům

Nebýt to tak dávno, počínal jsem si životem s ledabylou pozorností věnovanou mým zubům. Ale ihned poté, co jsem po necelém dnu marného ležení v posteli s bolestí hlavy, kterou mi způsobila bolest zubů, trávil čas v zubní ordinaci, věděl jsem, že je třeba změnit můj přístup k péči o zuby. Zima dostala úplně nový význam a kus ledu? To byla hotová noční můra! Po hodinách prožitých v zubním křesle jsem konečně pochopil, co znamená "lepší preventiva než léčba".

Vím, že se nám všem nechce trávit čas čištěním zubů nebo navštěvou zubního lékaře, ale vězte, že se to opravdu vyplácí! A jak jsem sám zjistil, při správné péči to vůbec nemusí být tak složité. Mrkněme se tedy, jak můžeme předcházet zubní bolesti a udržet naše zuby v top stavu.

Jídelníček plný vitamínů

I moje milovaný pes Max si odměňuje kvůli správné výživě. Koneckonců, není nad to, vidět jeho lesklý kožich a zdárné zuby, když se rozesměje na celý svět. Měl jsem šanci se zeptat veterináře, jak to dokázal. "Výživa, Jakub, vše je to o správné výživě!" Tak jsem se rozhodl poslechnout tento skvělý radu a upravit svůj jídelníček.

Ve své stravě zaměřte na potraviny bohaté na vápník, vitamín D a fluorid. Vápník pomáhá udržovat vaše zuby a dásně silné, zatímco fluorid pomáhá předcházet zubnímu kazu. A nezapomeňte, nic nenahradí dobrý starý pohár mléka nebo sýra jako zdroj vápníku. Ale, jak říká moje babička: "Vše s mírou, Jakubko!".

Voda: Nejdůležitější nápoj pro zdravé zuby

Řeknu vám něco, co možná nevíte. Dokonce i zubní lékaři připouštějí, že voda je tajemstvím zdravých zubů. Nikdy by mě nenapadlo, že něco tak jednoduchého jako je pití vody může mít tak velký dopad na naše zuby. Ale je to pravda.

Voda zachovává v ústech vlhkost, oplachuje potravu a cukr z povrchu zubů a dásní a pomáhá neutralizovat kyseliny, které mohou způsobit zubní kaz. Takže moje rada? Dejte si flasku vody po ruce a pijte její obsah během dne. A vždy si po jídle opláchněte ústa vodou.

Čištění zubů: Pravidelnost je alfa a omega

Mám takovou teorii, že pokud by se dalo čištění zubů přirovnat k něčemu, byl by to pravidelný joging. Tak jako potřebujete udržet své tělo v kondici k pravidelným běžeckým tréninkům, tak potřebujete udržovat své zuby čisté pravidelným čištěním.

Ráno po probuzení, před spaním a po každém jídle - to jsou nejlepší časy k vyčištění zubů. Pozor! Mnozí lidé dělají chybu tím, že si zuby čistí hned po jídle. Počkejte alespoň 30 minut, aby vaše sliny mohly neutralizovat kyseliny v ústech. A nezapomeňte na mezizubní kartáčky a zubní nit!

Nenechte si ujít kontrolu u zubního lékaře

Věřte mi, dlouho jsem byl fanouškem této politiky: "Žádné noviny, dobré noviny." Bohužel se to nevztahuje na naše zuby. Čím déle odkládáte návštěvu lékaře, tím větší šance, že něco přehlédnete.

Pravidelné kontroly u zubního lékaře jsou klíčové pro udržení zdraví vašich zubů. Nečekejte na bolest nebo nepříjemný pocit v ústech. Buďte proaktivní a nechte si své zuby pravidelně kontrolovat. Já si osobně dávám termín každých šest měsíců.

Vyhněte se sladkostem a kyselým potravinám

Určitě znáte ten pocit, kdy si myslíte: "Jen jedna bonbonka to přece nezkazí." Pak se probudíte uprostřed noci se zubní bolestí a v kuchyni je tma jako v pytlíku. Ano, sladkosti a kyselé potraviny jsou velmi lákavé, ale představují také velké riziko pro naše zuby.

Sladkosti a kyselé potraviny mohou poškodit sklovinu našich zubů a vytvářet prostředí, které je ideální pro rozvoj zubního kazu. Pokud to nejde úplně vyřadit, snaha o omezení těchto potravin a následné opláchnoutí úst vodou po konzumaci sladkosti je velmi dobrý krok na cestě k zdravým zubům.

Naučte se správně čistit zuby

Zavzpomínejte, kdy jste naposledy dostali lekci o čištění zubů. Pro mě to bylo v základní škole a upřímně, už si to moc nepamatuji. Myslel jsem si, že to dělám správně, ale při mé pravidelné návštěvě zubního lékaře jsem byl vyveden z omylu.

Správná technika čištění zubů je nezbytná pro udržení zubů zdravých. Zubní kartáček by měl směřovat pod úhlem 45 stupňů k dásním, pohyby by měly být krouživé a měli byste kartáčkovat všechny plochy zubů, včetně těch těžko dostupných.

Přestaněte kouřit a omezte alkohol

Vím, že to není nejpříjemnější téma, ale je to téma důležité. Kouření a alkohol poškozují naše zuby a dásně a zvyšují riziko vzniku paradentózy a rakoviny ústní dutiny.

Dým z cigaret obsahuje nejrůznější toxiny, které mohou způsobit zánět a infekce v ústech a poškodit naše zuby. Zatímco alkohol může způsobit dehydrataci a vytvořit prostředí ideální pro bakterie. Neříkám, že byste měli ze dne na den přestat, ale pokud si vážíte svých zubů, zvažte snížení spotřeby těchto návykových látek.

Myslím, že jsem věnoval dostatek slov zdravým zubům, aby mě můj zubní lékař jmenoval svým neoficiálním ambasadorem. Ale důvěřujte mi, když říkám, že je lepší předcházet problémům, než je řešit. Takže si vezměte tyto rady k srdci a pečujte o své zuby stejně dobře, jak jen to je možné. Max i já vám držíme palce!

Napsal:
Jakub Novák
Jakub Novák

Napsat komentář

Prosím zkontrolujte svůj e-mail
Zkontrolujte prosím svou zprávu
Děkuji. Vaše zpráva byla odeslána.
Chyba, e-mail nebyl odeslán