31 prosince 2023

Jak pečovat o keramické fazety pro trvalou krásu a zdraví vašich zubů

Jak pečovat o keramické fazety pro trvalou krásu a zdraví vašich zubů

Keramické fazety: Co to vlastně jsou?

Když se řekne keramické fazety, možná si hned nebudete představovat, co to vlastně je. Dobře, pojďme to rozebrat s nadhledem a humorem. Jsou to tenounké keramické plátky, které zubař přilepí na přední stranu zubů, abyste měli ten nádherný hollywoodský úsměv. Což o to, vypadá to báječně, rozhodně lepší než pokusy mojí tety o domácí bělení zubů s citronem a jedlou sodou, které vypadaly, no... řekněme zajímavě. A co je lepší, s fazetami se nemusíme obávat, že po každém úsměvu budou lidé spíše zkoumat naše zuby místo toho, aby ocenili náš půvabný vtip.

Mám pro vás trochu kontextu. Fazety jsou hotový zázrak moderní stomatologie, který umožňuje opravit třeba praskliny na zubech, skvrny, které by moc kávy nezasnoubila, nebo dokonce vyrovnávat křivky, které by se na horské dráze hodily víc než na našem chrupu. A víte co? Zatímco dřív byste museli strávit nekonečné hodiny u zubaře a vydržet procedury, které by samotnou Mumii vrátily mezi živé, dneska si můžete už za pár návštěv užívat nový úsměv bez bolesti. Ale teď, když už víme, co to jsou fazety a proč bychom je měli milovat jako tu nejlepší omlazovací kúru, pojďme se podívat, jak o ně pečovat, aby nám sloužily co nejdéle.

Pravidelná kontrola: Jedna základní kámen péče

Tak jako nevynecháte roční servis vašeho dvouletého auta, u fazet to plati dvojnásob. Ano, pravidelné kontroly u zubaře jsou zkrátka must. Pokud si myslíte, že vás tam zubař chce vidět jen proto, aby si pokecal o posledních dílech vašeho oblíbeného seriálu, tak to není úplně tak. Pravidelná kontrola je jakousi generálkou pro vaše fazety, a nejen pro ně. Abychom byli spravedliví, měli bychom je navštívit každých pár měsíců, aby zubař mohl zkontrolovat jejich stav a upozornit nás na případné potencionalní problémy, ještě než se stanou skutkem.

Já si tedy například po každé takové návštěvě připadám jako po technické kontrole – všechno funguje, jak má, a já můžu bez obav zase vyrazit do světa. A tuze se přitom bavím, doktor totiž má vždycky nějaký ten šťavnatý vtípek. Je dobře takového zubaře mít, ale pamatujme, že jeho hlavní role je udržet naše fazety v, řekněme, továrním nastavení.

Důkladné čištění: Základní domácí péče

Teď přichází na řadu ten turistický batoh domácí péče – důkladné čištění. A věřte mi, že na fazety platí stejná pravidla jako třeba na dobře utajený recept vaší babičky na svíčkovou. Musí se tomu věnovat pozornost, lásku a hlavně pravidelnost. Čištění zubů by mělo být vaším rituálem – ráno po probuzení a večer před spaním, a to nejlépe minimálně dvě minuty. Používejte měkký kartáček, který nebude fazety zbytečně drhnout jako dělník silnice s asfaltem, ale jemně a efektivně odstraní veškeré nečistoty.

A vzpomeňte si na to, jak pečlivě čistíte třeba okna – s láskou a zájmem o to, aby byla dokonale čistá. Stejně tak pečujte o své zuby a fazety, používejte jak jemně abrazivní zubní pastu, tak i dentální nit, která je kamarádem každého škvíry mezi zuby. Nedělejte však z čištění extrémní sport, příliš hrubá technika může vašim fazetám spíše uškodit. Pomyslný reliéf, který po sobě zanecháte na fazetách, by měl být příjemný a upravený, nikoliv podobný povrchu Měsíce po přistání Apollo.

Jídlo a pití: Dodržujte dietu (aspoň trochu)

Ano, vím, dietní omezení jsou jako návštěvy tety, která neustále mluví o svých zdravotních problémech – nechce se vám do toho, ale víte, že je to pro vaše dobro. I s fazetami to tak trochu je. Musíte se zaměřit na to, co jíte a pijete, protože některé potraviny a nápoje jsou jako kryptonit pro Supermana – lákavé, ale ničivé. Které to jsou? No, převážně ty, co mají obrovský potenciál zabarvit vaše zuby – jako třeba červené víno, káva nebo

ta prokletá borůvka, co vám zkazila už nejeden úsměv na fotkách. Zamyslete se nad tím, když budete příště sáhat po vaší oblíbené kávičce nebo tom oblíbeném červeném vínku – vezměte raději bílé, ať už víno nebo skvělou alternativu kávy. Ale nebojte se, i když občas zhřešíte, není to konec světa – jen si pak pečlivě vyčistěte zuby, abyste fazetám dopřáli trochu rehabilitace po tom všem tom stresu.

Bělení zubů a fazet: Na to zapomeňte!

Pokud vám už někdo našeptal, že bělení zubů s fazetami je dobrý nápad, tak tohle je moment, kdy vám narovinu řeknu: zapomeňte! Bělení zubů je pro fazety tak laskavé jako pískování pro váš starý nábytek – může to sice na chvíli vypadat lépe, ale současně odstraníte povrch, který vás chránil.

Fazety jsou jako zrcadlo vaší duše, reflektují vše, co jste do nich vložili – a to včetně lásky, kterou do nich investujete, když odoláte pokušení je bělit. Nezapomeňte, že tento materiál je uzpůsoben tak, aby vypadal skvěle bez těchto radikálních zásahů. Takže raději tu touhu po extra bělosti zubů zaparkujte někde hluboko do kapsy a místo toho si raději dopřejte make-up skládající se z pravidelné hygieny a kontrol u svého oblíbeného stomatologa.

Sport a keramické fazety: Myslete na ochranu

Pokud jste jako já a občas máte pocit, že sport je sice fajn, ale jen dokud se díváte, pak věřím, že ke zranění váš úsměv skrze sportovní úraz nedojde. Pro ty z vás, kteří ale sportují tak často, jako já jím čokoládu, je důležité mít na paměti ochranu. Ano, není nic horšího, než když po tvrdé práci a investici do fazet dostanete odpovídající úder od hokejky, a nebo třeba při boxu poznáte gumičku osobněji, než byste kdy chtěli.

Investice do ochranného štítu nebo ústní chráničky je nejmenší daní za klidný pocit, že váš úsměv zůstane i po sportování tak krásný, jak byl. A co víc, utržené peníze za ochranné vybavení jsou vždy lepší, než vysoké náklady na opravu fazet. Moje rada zní: myslete preventivně, páni a dámy, ať už jde o sport, nebo o rozbití ořechů – u prvního namontujte štít, u druhého použijte klasický ořechovač, prosím.

Životní styl a vaše úsměv: Udržovat rovnováhu

A nakonec je tady ta věčná životní rovnováha, která se jako zlatá nit táhne mým životem a životy všech nás. A nejinak je tomu i ve vztahu k péči o naše fazety. Jsou odrazem toho, jak o sebe pečujeme, jaké máme návyky a jaký vůbec vede životní styl.

Užijme si života se vším všudy, ale také nezapomínejme na včasné odpočinkové fáze a činnosti, které našemu úsměvu a zdraví prospívají. Třeba si oblíbíte jógu, která může nejen uvolnit napětí v těle, ale i v ústech (a ne, nemusíte při tom stát na hlavě). Nebo se rozhodnete pro procházky v přírodě místo maratonů sledování netflixových sérií. A klidně si občas dopřejte ten kousek čokolády nebo sklenku vašeho oblíbeného nápoje – však víte, s mírou a tak, abyste dali razítko na svou péči o fazety čistým svědomím.

Víte, často si uvědomuji, že naše zdraví a krása, a tudíž i naše keramické fazety, jsou jako zahrada. Pokud ji příliš zaplevelíme špatnými návyky, nebudeme se divit, když už v ní neuvidíme ani květinku, natož pak krásnou růži. Na druhé straně, když se o ni budeme láskyplně starat, pravidelně zalévat a chránit před škůdci, můžeme se těšit na bujnou krásu. A možná najdeme i tu malou zahrádku štěstí, která nám každý den při pohledu do zrcadla bude připomínat, že naše úsilí a péče byly rozhodně za to.

Tak zvedněte skleničky (ideálně s vodou) na to, že další rok bude plný zářivých úsměvů, které díky naší péči o keramické fazety budou i nadále krásně zdobit naše tváře. A nezapomeňte, že v této cestě za ideálním úsměvem nejste sami – já, váš kamarád blogger Radim, tu jsem s vámi na tomto dobrodružství s širokým úsměvem (a pevně lepenými fazetami!). Mějte se krásně a šťastný nový rok!

Napsal:
Radim Novotný
Radim Novotný

Napsat komentář

Prosím zkontrolujte svůj e-mail
Zkontrolujte prosím svou zprávu
Děkuji. Vaše zpráva byla odeslána.
Chyba, e-mail nebyl odeslán