5 října 2023

Co znamená mít předkus?

Co znamená mít předkus?

Předkus: co to vlastně je?

Když se řekne "předkus", hodně z nás možná zaváhá. Co to vlastně znamená? No, abychom byli přesní, předkus je stav, kdy jsou horní zuby před dolními o více než je obvyklé. Takové sestavení zubů může být přirozené nebo může být důsledkem určitých podmínek nebo návyků.

Vysvětlení zní docela jednoduše, ale pro někoho s předkusem to může znamenat celou řadu výzev. Například může to ovlivnit výslovnost, aby při pronášení některých zvuků bylo obtížnější, nebo může způsobit nepohodlí při jídle. Může také vést k problémům s dýcháním, hlavně v noci.

Jako matka dvou dětí, Ondřeje a Radky, vím vše o předkusu. Ondřej měl předkus od velmi mladých let a nebylo to vždy snadné. Ale nebojte, existují způsoby, jak s tímto problémem bojovat a já se o ně s vámi podělím.

Jak poznat, zda máte nebo ne předkus

Asi si teď kladete otázku: "Jak poznám, že mám předkus?" Odpověď je jednoduchá, ale vyžaduje jistou míru sebereflexe. Nebude stačit rychlý pohled do zrcadla. Pokud se vám zdá, že vaše horní zuby jsou při sevření čelisti byť o něco dál než dolní zuby, je to jasný indikátor předkusu. Dokonce i mírný předkus je stále předkusem a může způsobovat problémy, které jsem zmínila.

Vždy je dobré tento stav konzultovat s odborníkem. Byť internet je skvělý zdroj informací, nahradit profesionální názor stomatologa nebo ortodonta to prostě nedokáže. Nezapomeňte, že každý případ je individuální a to, co funguje pro jednoho člověka, nemusí fungovat pro druhého.

Možné možnosti léčby předkusu

A teď k hlavní části tohoto článku. Jak se dá předkus léčit? Neboť i přestože to není život ohrožující stav, jak jsem již zmínila, může to mít vliv na několik aspektů každodenního života. Ráda bych se podělila o několik možností a směrů, jak vylepšit situaci.

Možná nejznámější a nejčastější metoda léčby předkusu je použití rovnátek. Role rovnátek je zřejmá – přesunout zuby do správné polohy. Ale nedělejte chybu a nepodceňujte, co to obnáší. Použití rovnátek vyžaduje čas, trpělivost a pravidelné návštěvy u ortodonta. Pokud jste na cestě této léčby, připravte se, že to bude běh na dlouhou trať. Ale výsledek stojí za to.

Kromě rovnátek existují i jiné metody, například chirurgické zákroky. Ty jsou ovšem významně invazivnější a používají se spíše v extrémních případech. V mnoha případech však může pomoci změna návyků, jako je například pozice lízání při spánku.

Další tipy a triky

Nemyslete si, že s předkusem je konec světa. Je mnoho věcí, které můžete dělat, aby se situace zlepšila. Jako máma Ondřeje a Radky mám pro vás několik postřehů a rad.

Napravo: cvičení. Existuje spousta cvičení na posílení svalů obličeje a úst, která mohou pomoci zmírnit předkus. Například cvičení, kdy se snažíte dotknout špičkou jazyka horního patra a držet ji tam několik sekund. Zkuste to párkrát denně a uvidíte rozdíl.

Dále doporučuji pozorovat dýchání. Správné dýchání může mít na předkus pozitivní vliv. Snažte se dýchat nosem, ne ústy. To může napomoci udržet zuby v normálnější poloze.

A konečně, správná strava a pitný režim mohou mít také vliv. Vyhněte se příliš tvrdým potravinám, které by mohly způsobit zvýšený tlak na zuby. A pijte dostatek vody - hydratace je klíčem k zdravým ústům a zubům.

Vždyť jak říkám Ondřejovi a Radce: "Život je jako předkus. Občas se něco posouvá dopředu více, než bychom chtěli. Ale s trpělivostí a péčí si vše můžeme upravit tak, abychom byli šťastní a zdraví".

Napsal:
Veronika Novotná
Veronika Novotná

Napsat komentář

Prosím zkontrolujte svůj e-mail
Zkontrolujte prosím svou zprávu
Děkuji. Vaše zpráva byla odeslána.
Chyba, e-mail nebyl odeslán